| Filimon_Narcis_1995 a întrebat:

Salutare. Am si eu o mica nelamurire aceea fiind la o placa video.
Cu memoria ei m-am lamurit dar vreau sa aflu ceva mai multe despre biti si cam cat conteaza. Funda!

Răspuns Câştigător
| KodrutZ a răspuns:

Lupuleeee... de ce aveam eu impresia ca erai mai coerent? Pe mine unul ma doare capul cind vad ce ai scris aici, plus ca ai cam dat-o in fasole. Faptul ca am o placa de baza cu DDR5 si GPU la frecventa mare nu inseamna nimic, sint sigur ca stii si tu ca frecventa nu e neaparat sinonima cu eficienta.
@Narcis: Ce te-ai lamurit cu memoria? Ti-a zis un destept ca daca ai 2 GB, e cea mai tare placa video? Pe scurt, treaba sta in felul urmator - daca vrei placa, te hotarasti cam in ce buget vrei sa te incadrezi, dupa care pui ochii pe 2-3-4 modele in gama aia de pret si cauti review-uri pe net, nu te iei dupa de-alde Gigel si Costel.

10 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Contează.Acei biți de care zici de fapt se referă la lățimea de bandă de transfer de date.Cu cât este mai mare cu atât mai bine, mai ales în cazul în care placa grafică va trebui să proceseze un volum de date foarte mare cum îi la gamming și editare grafică. Deci poți avea o placă grafică ce are 4 Gb ram un Cpu de 1 gz și ram pe DDR5 că dacă lățimea de bandă e pe 64 de biți va lucra ca una de 2 Gb 1 Gz Și DDR5 pe 256 biți lățime de bandă, dar mai depinde și de capacitatea magistralei PCI-e x16 de a transfera datele.Cu cât e mai mare cu atât mai bine, în cazul procesării grafice.De exemplu poți avea o placă video performantă pe PCIe v2 de exemplu dacă magistrala PCi e pe v1, că placa video va suferii un downgrade din cauza asta, adică nu e tot una să transfere 500mb/ sec sau 256mb/sec(pci ev1)sau chiar un gb/sec(pci e v3).Succes

| DeyCj a răspuns (pentru KodrutZ):

Așa-i că am nevoie de o vacanță? whistling(așa vrea eu numa că degrabă nici cum nu mi se arată). Oboseala își spune cuvântul.

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Vacanta, post si rugaciune, ca tot vine pastele acum...winking

| Filimon_Narcis_1995 explică (pentru DeyCj):

Dar ca sa aflu mai multe despre pc adica sa stiu seria si celalate ca sa mi se potriveasca o placa video ca am incercat cateva noi noute la magazin si niciun rezultat m-am tot uitat pe eMAG si am vazut cateva placi video care mi-au convenit si de capacitate si de pret

| SpecialistIT a răspuns (pentru Filimon_Narcis_1995):

Ce buget MAXIM ai alocat pentru aceasta placa video? Te ajut eu, dar doar daca stiu cati bani esti dispus sa cheltui pe placa video MAXIM.

| DeyCj a răspuns (pentru Filimon_Narcis_1995):

Orice placă video va funcționa pe orice placă de bază, cu condiția să fie pe același tip de slot.De exemplu nu o săpoți monta o placă video pe slot AGP într-un slot PCI -e x16(cu toate că gai să zicem că potrivește, slotul AGP fiind mai mic ca cel PCI-e x16, dar 100% nu va funcționa)sau inves o placă video pe PCI-e x16 în slot AGP(logic că nu va potrivi din start în slot).Cu versiunile de PCi-e x16 e mai mult vorba de capacitatea de transfer de date prin magistala PCi x16 dar așa cum am zis dacă ai de exemplu o placă de bază cu slot PCI-e x16 v1 această nu va suporta plăci video ce au interfața PCI-e x16v3(sau PCi-e v3 care e tot una), dar în schimb se poate monta o placă video ce are slot PCi-e x16v2(sau cum vei întâlnii la producători PCi-e v2, e tot una), dar cantitaea de date transferată prin magistrala PCi va fi redusă la PCI-e v1.Dar asta nu te va prea încurca că real nu se simte o diferență foarte mare(asta îi ca și cu interfețele la hard discuri la care ori că îi STATAII sau SATAIII slot de SATAI, II, III, diferenta de transfer de date nu este notabilă, doar la SSD-uri se simte asta real). Deci nu ai nevoie de serialele plăcii de bază și alte minuni de astea, doar numele plăcii de bază și asta dacă nu știi ce tip de slot ai pentru placa grafică. Dacă știi atunci e mult mai ușor.Și ca recomandare(personală) nu alege E-mag.Au prețuri de mâna a treia, pe când la Eurosoft computers vei găsi aceleași componente dar la prețuri mai mici.Succes

| Filimon_Narcis_1995 explică (pentru DeyCj):

Pai lupule uite cum sta treaba am fost cu unitatea la un magazin si am testat o placa video compatibila cu slotul meu si nu a mers...

| DeyCj a răspuns (pentru Filimon_Narcis_1995):

Ce placă de bază ai și ce placă video ai folosit? Probabil că trebuia alimentată placa video.Sunt modele de genul ăsta ce trebuie alimentate separat.

| Filimon_Narcis_1995 explică (pentru DeyCj):

Placa de baza e AsRock si placa video nu prea am fost atent la nume

| KodrutZ a răspuns (pentru DeyCj):

Lupuleeee... de ce aveam eu impresia ca erai mai coerent? Pe mine unul ma doare capul cind vad ce ai scris aici, plus ca ai cam dat-o in fasole. Faptul ca am o placa de baza cu DDR5 si GPU la frecventa mare nu inseamna nimic, sint sigur ca stii si tu ca frecventa nu e neaparat sinonima cu eficienta.
@Narcis: Ce te-ai lamurit cu memoria? Ti-a zis un destept ca daca ai 2 GB, e cea mai tare placa video? Pe scurt, treaba sta in felul urmator - daca vrei placa, te hotarasti cam in ce buget vrei sa te incadrezi, dupa care pui ochii pe 2-3-4 modele in gama aia de pret si cauti review-uri pe net, nu te iei dupa de-alde Gigel si Costel.

| SSWK a răspuns:

Imagineaza-ti bitii ca sensurile de mers de pe o autostrada.
Fiecare bit este un sens. Bitii lucreaza in perechi, deci sunt numere pare. 2 si multipli de 2. 1 pe un sens, 1 pe celalalt.

Daca ai o placa video cu latimea de banda 2 biti, se va misca, dar greu. Maresti la 4, se va misca mai bine.
La 128 zboara etc.

Concluzie: cu cat mai mult, cu atat mai bine.