| agent0010 a întrebat:

Ce trebuie mai mult la o placa video biti sau memoria

Răspuns Câştigător
| Battlefielder99 a răspuns:

Salut! Dintre cele doua, cel mai mult conteaza bitii, insa si memoria e importanta. De exemplu, o placa video cu memorie de 4 GB si 128 biti este mai slaba decat una de 2 GB si 256 biti. Cea de 4 GB are memorie mai multa insa nu poate sa o foloseasca pe toata din cauza latimii de banda mai mica. Uite o explicatie mai usoara: imagineaza ti doua autostrazi, una cu 2 benzi pe sens (128 biti) si cealalta cu 4 benzi pe sens (256 biti) si pe ele trebuie sa treaca 5000 de masini. In mod evident pe cea cu 4 benzi vor trece mai repede datorita latimii superioare. Cam asta e principiul si pentru placile video. Inca o precizare, sa nu cazi in plasa cu placa video de 4 GB intrucat una buna, care ii poate folosi pe toti incepe de la 1000 de lei in sus. Sper ca ti am fost de ajutor. Bafta! happy

2 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Daca vrei jocuri noi trebuie sa fie recenta. Degeaba iti iei placa de 4 gb daca e din 2010.

| lpavel a răspuns:

Mai multi biti pe care lucreaza dar conteaza si memoria...