| alexandru5678 a întrebat:

Salut.Ce inseamna sistemul de operare:FreeDos. Explicatie va rog.
FUNDA

3 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

FreeDos este sistemul de operare gratuit de la IBM. Si da, trebuie sa instalezi tu Windowsul sau Linux, depinde ce doresti sa folosesti pentru ca FreeDos este foarte limitat.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In anii de dinainte de Windows, in 1981 a aparut un sistem de operare numit DOS= Direct Operating System si pentru ca era de la Microsoft s-a denumit MS-DOS. Era un sistem de operare contra cost, scump (la vremea aceea si pentru ce putea face el) si in care trebuia sa tii minte o gramada de comenzi. Unele din acele comenzi se mai regasesc si astazi in Windows (ctrl+C sau F5, etc). Uite si altele: http://playtech.ro/......niciodata/
Ca replica s-a facut Free-DOS care este compus din sofware gratuit și open source, licențiate sub termenii GNU General Public License (GPL). El este perfect compatibil cu MS-DOS.
Eu am lucrat la inceput (dupa revolutie) pe PC care nu suporta Windows (atat era de mic HDD-ul) ca incapea doar DOS-ul care era pe trei dischete de 1, 4 Mb. Astya a fost ultimul OS din DOS= 6.22: https://winworldpc.com/product/ms-dos/622