| AkaM4A1 a întrebat:

Ce memorie ram sa aleg, din punct de vedere al calitatii.
Ddr4 2400 cl 15 sau ddr4 2133 cl14.

7 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

DDR4 2400 CL15, diferenta dintre cele 2 latente este nesemnificativa, in schimb memoria iti va adauga cateva fps-uri in plus.

| NLS a răspuns:

Vezi ce FSB are si procesorul, si care e maximul suportat de placa de baza.
(un EXEMPLU de la placa mea de baza: Supports DDR3 2133(OC)/1866(OC)/1600/1333/1066/800 non-ECC, un-buffered memory )

Daca are 2400, e pacat sa nu iei de 2400MHz
Daca are 2133, atunci merge oricare, diferenta intre ele e minima.

| AkaM4A1 explică (pentru NLS):

Procesorul suporta memorii 1333/1600/2133/2400. Deci cred ca suporta ddr4 2400, tu ce zici? Sa iau 2400, vreau ca in vara sa mai iau una, sa fie dual channel 8gb...

| NLS a răspuns (pentru AkaM4A1):

Ce procesor e? suporta sigur 2400, insa poate (daca e ceva low entry) doar cu Overclock.
Iar daca nu vrei sa faci (sau nu ai cele necesare pentru OC, - mai exact un cooler puternic) nu prea are rost sa platesti in plus pentru ceva ce nu vei folosi.

(Stii ca RAM-ul are pretul umflat in ultima perioada.)

Insa daca stai bine cu finantele, ia de 2400, poate vreodata vei vrea sa-l vinzi, si atunci cel de 2400 va fi mai cautat si mai bine platit decat cel de 2133.

| AkaM4A1 explică (pentru NLS):

E un Intel g4560, scrie ca suporta ddr4 2400

| NLS a răspuns (pentru AkaM4A1):

Verifica si in specificatiile placii de baza, si daca scrie ca suporta 2400 fara OC, ia cu frecventa asta.
Mai important e brandul.
Am vazut pe site-ul de unde cumpar de obicei, ca multe firme cu produse mai ieftine, te cadorisesc direct cu cate o placa stricata.
Apoi iti tocesti nervii si timpul, certandu-te cu ei sa-ti trimita alta placa.
Sau ai probleme de compatibilitate daca brandul nu apare intre memoriile recomandate de producator (mai rar, dar se mai intampla si asa ceva)

| AkaM4A1 explică (pentru NLS):

Da, suporta, de la PcGarage iau, oricum s-au scumpit in nesimtire... 250 lei 4gb ddr4 2400...