| MaxKiller911 a întrebat:

Ce parere aveti de aceasta configuratie? http://www.mediadot.ro/wishlist/31505/

Merita? Puteti adauga si voi cate ceva la ea. :D

26 răspunsuri:
| Ciobanu_Valentin_1994 a răspuns:

Vai frate da ce vrei sa ai avion in loc de pc? Componenetele sunt puternice dar scumpe. Dar dupa ce am vazut eu zic ca se merita si iesi mai ieftin decat sa il iei dein magazit cu totul.

| HyenaV2 a răspuns:

Varza... lasa amd... nVIDIA si Intel sunt mai destepte

| MaxKiller911 explică (pentru Clawd3lw):

Si ce e aia?

| MaxKiller911 explică (pentru Ciobanu_Valentin_1994):

Pai nu voi mai schimba PC-ul vreo 6-7 ani deci...
Eu il vreau si pe viitor big grin

Răspuns utilizator avertizat
| Clawd3lw a răspuns (pentru MaxKiller911):

Intra sa vezi.

| Me2 a răspuns:

Ai ales bine, dar memoriile alea sunt pentru laptop, iar ca sursa iti recomand mai bine un sirtec, are o electronica mai buna decat cea din acea sursa, in rest e ok
http://www.pcgarage.ro/surse/sirtec-high-power/element-bronze-500w/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stii ca-l folosesti la intregul potential, e bun. Altfel, poti faca un calculator care sa ruleze toate jocurile existente si cu jumatate din bani.

| sltlp a răspuns:

1. Daca ai de gand sa intrebi pe TPU asa ceva... proasta idee, deoarece putini au habar.
2. Sursa fie corsair, fie sirtec.
3. Sau varianta propusa pe Intel
4. Nu schimba memoria ram prea mult
5. Ambele sisteme sunt echilibrate
3. Placa de baza e foarte ok.

| MaxKiller911 explică (pentru Me2):

Pai ma voi uita de alta sursa ( Sirtec daca spui caa sunt bune, sau CoolerMaster ceva ) si multumesc pentru ca m-ai spus faza cu RAM-ul n-am fost atent big grin

| MaxKiller911 explică (pentru sltlp):

Am cativa prieteni pe TPU care se pricep foarte bine, si la intrebarile mele aproape doar ei raspund.

| MaxKiller911 explică (pentru deundecumpar):

Sa stii ca placa de baza este una buna si RAM-ul nu conteaza asa mult, acum asta e bugetul meu, cu timpul voi mai pune inca 8 sau 16 GB RAM, si placa video este printre cele mai importante piese dintr-un PC deci trebuie sa iei ceva de calitate...

| Me2 a răspuns (pentru HyenaV2):

Cine ti'a spus prostia asta? Crezi ca daca amd ar fi varza s'ar mai fabrica? Uita-te pe youtoube cu sisteme high end cu amd, daca nu stii nu te mai baga in seama

| sltlp a răspuns (pentru MaxKiller911):

Vezi memoria ram ca e de laptop.

| HyenaV2 a răspuns (pentru Me2):

Reveniti la realitate oameni buni... asta a fost ordinea Intel primul, amd al doilea. nVIDIA primul ati al doilea. ati a fost cumparat de amd. cel putin la nVIDIA am foarte mare dreptate. amd-urile sunt puternice dar proaste. uitate si tu ce tehnologii au nVIDIA din seria 700 si amd-urile.toate tehnologiile amd sunt o copie proasta dupa cele ale nVIDIA. lagat de procesoare. un amd fara overclock, bate un Intel. dar cand vine vorba de overclock, spre exempu de la 3.2 la 3.4 ghz ai sanse de 50 % sa il pierzi... vezi ca se scie Youtube big grin nu pot sa cred ca te lasi fraierit "ÍTExperT" bafta

| HyenaV2 a răspuns (pentru sltlp):

Cum ai ajuns din nou la 3?

| MaxKiller911 explică (pentru HyenaV2):

Deci,mai bine taceai, am un prieten care are o placa video de la ATI din 2006 sau 2007 care ruleaza crysis 2 ( pe minim dar il ruleaza ).

| MaxKiller911 explică (pentru HyenaV2):

Tu de ce nu scriai cu litera mari ( ex. ati, amd )? Hai ca el a scris din neatentie, dar tu?

| sltlp a răspuns (pentru HyenaV2):

Ce 3?
Eu nu inteleg care e problema ta. Am inteles ca esti fan Intel si Nvidia, dar asta nu e problema mea.
Lasa, ca si amd au procesoare bune. Nu se comapra cu Intel ca putere/nucleu, dar nu is de aruncat. Plus ca Intel au preturile cam ridicate.
Lasa, o sa vezi tu ce tare o sa vina amd-ul din spate in urmatorii ani in gaming(optimizare).

| HyenaV2 a răspuns (pentru MaxKiller911):

Intel hd graphics 3000 ruleaza crysis 2. eu vorbesc de tehnologii. cum ar fi enfinity si nVIDIA sorround. cele doua par la fel, dar sunt diferite. (capacitatea placii video de a folosi 3 monitoare) stii tu rezolutia aia handicapata de 5024x1080 (sunt si alte rezolutii) sau alt exempu crossfire si sly (doua placi video in acelasi timp, sau mai multe). Nvidia are variantele mai bune.dar nVIDIA are chestii in plus, cum ar fi cuda, adaptive v sync, txaa, physx... cea mai buna placa video calitate pret din lume este gtx 770. ma crezi bine, nu ma crezi rau. uitate la benchmarkuri si daca vezi un amd care depaseste gtx 770 sa stii ca are o calitate vizuala mai slaba. mai asteapta 2-3 ani si ai sa vezi ca amd o sa copie iar nVIDIA cu stickurile de memorie ram pentru placa video.

| HyenaV2 a răspuns (pentru sltlp):

1. Daca ai de gand sa intrebi pe TPU asa ceva... proasta idee, deoarece putini au habar.
2. Sursa fie corsair, fie sirtec.
3. Sau varianta propusa pe Intel
4. Nu schimba memoria ram prea mult
5. Ambele sisteme sunt echilibrate
3. Placa de baza e foarte ok. 1, 2, 3, 4, 5,3 de ce ai ajuns la 3?

| sltlp a răspuns (pentru HyenaV2):

Am gresit?
Se mai intampla...
Am omorat pe cineva?
Deja discutia nu mai are sens, dar...

| HyenaV2 a răspuns (pentru sltlp):

Ai si tu dreptate in legatura cu pretul... dar ia putin calculatorul langa tine si fa calculul asta la doua procesoare noi de la Intel si amd (cam acelasi pret) putere*numar nuclee/pret

| HyenaV2 a răspuns (pentru sltlp):

Putem discuta putin pe facebook sau skype, avem cateva lucruri de lamurit

| SpecialistIT a răspuns:

Iti recomand cu tarie MediaDOT, e un magazin serios, unicul magazin de gaming. Uite de asemenea ce showroom superb pot sa aiba: http://www.mediadot.ro/showroom

De asemenea, poti cere GRATIS update de bios la placa de baza, un lucru total recomandabil.
Tot GRATIS poti beneficia de ansamblare a PC-ului in cazu' in care nu ai timp sa nu te pricepi foarte bine la asta, tot la MediaDOT ( www.mediadot.ro ).

Ma bucur ca am putut sa te ajut. Sa te bucuri si tu de configuratie.
Daca te mai pot ajuta cu ceva, orice, te rog, nu ezita sa ma cauti.

Sanatate si bafta!