| MaxKiller911 a întrebat:

Ce parere aveti de aceasta configuratie?
http://www.mediadot.ro/wishlist/34549/

9 răspunsuri:
| AlexandruAdrianPetrovschi a răspuns:

Foarte ok

| sltlp a răspuns:

Memoria ram e prea scumpa. Fie ca pui ram de 140 lei sau de 250 lei, tot asa merge. Cauta ceva mai ieftin.
2. placa de baza e cam scumpa pentru ce dorari are. Mai bine pui asa: http://www.mediadot.ro/......usb-30-atx sau http://www.mediadot.ro/......md-970-atx
3. la procesor daca poti sa faci efort pana la fx 8320.
In rest e bine.

| SilviaDulcik a răspuns:

Arata bine dar :

1. Cum a spus si sdrv, gaseste o bareta mai ieftina de memorie.
Nu numai atat dar vin vremuri grele, cumpara de acum 8 gb ram ca nu se stie cat de mult se vor scumpi (din nou).

2. Carcasa este buna dar daca vrei racire adevarata o sa ai nevoie de un alt cooler pentru procesor si/sau sa stai fara usa din laterala, si daca tot stai fara usa laterala, ai putea sa iti cumperi o alta carcasa (mai ieftina)

E pacat de procesor si placa video sa ai doar 4 gb. Sa spunem ca o sa cumperi mai tarziu o alta placuta dar daca nu o sa mai gasesti exact acelasi model? Nu e pacat sa fi obligat dupa aceea sa iti cumperi una de 1333mhz din cauza ca s-au scumpit prea mult si/sau nu se mai gasesc?

| C0olmonkey a răspuns:

Nu e nici o obiectie de facut la alegerea ta. Ai facut o alegere buna.
Acest calculator o sa te tina cu aceste piese in jur de 2 ani jumate (avand in vedere ca jocurile si programele au din ce in ce mai multe cerinte).

Dar la asta:
"Memoria ram e prea scumpa. Fie ca pui ram de 140 lei sau de 250 lei, tot asa merge."

Sa mori tu ma laughing. Fara suparare dar conteaza. Un exemplu e frecventa. Si mai sunt cate-va.

| MaxKiller911 explică (pentru SilviaDulcik):

Pai voi cumpara inca o memorie de 8GB cu timpul.

| MaxKiller911 explică (pentru sltlp):

Eu vreau piese de calitate, de aceea am pus o memorie RAM atatde scumpa.

| sltlp a răspuns (pentru MaxKiller911):

Cum zici tu. Dar cand toate au 99 ani garantie cred ca iti dai seama ce calitate au toate. Alea is memorii de oc. Stai calm, ca nu se intampla nimic. Pe principiul piese de calitate... nu te opreste nimeni s apui o placa d ebaza de 900 lei.

| MaxKiller911 explică (pentru sltlp):

Acele garantii sunt puse asa...de exemplu am vazut o placa video nVidia care avea 99 ani de garantie si peste doua saptamani avea 24 laughing

| sltlp a răspuns (pentru MaxKiller911):

Lasa ca acolo era o greseala. De la mediadot te poti astepta la orice. Placile video au 2/3 ani garantie. Ram-ul insa, de la 5 la 99 ani garantie in general.