| Vlad529 a întrebat:

Ce parere aveti despre Razer Nari? Cu ce sunt mai prejos decat Nari Ultimate, in afara de vibratii? (vibratii despre care, apropo, am auzit ca sunt inregistrate de catre microfon, astfel incat toti cei cu care esti in apel le pot auzi, este adevarat?) Bass-ul cum e? Dar sunetele inalte? Sunt bune si pentru muzica? Iar cand folosesc cablul jack 3.5, mai trebuie sa fie incarcate sau se incarca direct prin cablu de la pc in timp ce le folosesc? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Cu 2-300 RON te descurci. Eu am un Xonar DS pe care am dat vreo 100-150 RON cu niste ani in urma si diferenta de la onboard la asta a fost COLOSALA. Problema e ca la casti nu merita sa sari peste ~200 RON daca nu ai o sursa audio de milioane - la propriu - cu castile. De pe la ceva bun de 200 la ceva de 1000 e marketing si diferenta minora pentru audiofili. Crede-ma ca am ascultat casti de peste 1000 RON si diferenta e destul de mica de la KPP-urile mele. Bine, buba e ca Koss Porta Pro suna mai bine decat casti de 4-500 RON si e foarte greu sa le gasesti. Am si Sennheiser HD201 si iti pot spune ca la pretul de ~100-120 sau cit mai sunt acum suna absolut mizerabil. La fel, am ascultat Shure in-ear de vreo 150 EUR. Execrabile, in special daca le compar cu Xiaomi Piston in-ear de vreo 40 RON pe care le am de mai bine de un an si suna incredibil de bine pentru niste dopuri. Daca iti faci pc de 3500-4000, ai face bine sa folosesti tot ce se poate din cel actual, inclusiv carcasa, sursa, periferice. Iar la partea audio, merge un DAC extern. Ai o gramada de optiuni aici, ceva ok gasesti pana pe la 400 RON. Sau, daca ai mare noroc, un Fiio X3 II la mina a doua, ca noi nu mai gasesti. O sa ai si player lossless cu DAC dedicat pe care il gasesti in scule de mii de euro, si un USB DAC pentru calculator excelent. Eu am dat vreo 800 RON acum vreo 3 ani de pe olx, nou-nout. In magazin era vreo 1300 atunci. Acum, dupa cum ziceam, nu se mai face. Pentru telefon cel putin, daca tii la calitatea sunetului, merita sa iti iei KPP de pe amazon.co.uk. Nu alea wireless, am inteles ca sunt cam fail. Astea cu cablu, eventual varianta cu microfon si control de volum. Gindeste-te ca se fac castile astea din 1984 si inca se vor mai produce mult si bine. https://www. amazon.co.uk/Koss-Stereophones-Players-Samsung-Smartphones-Black-Silver/dp/B00001P4ZH/ref=sr_1_1? keywords=koss+portapro&qid=1554058400&s=gateway&sr=8-1

11 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Spanacuri scumpe fara rost. Sunetul adevarat nu vine wireless. Si daca vrei wireless, gasesti ceva decent pentru jocuri si la 1/3 din pretul astora.

| Vlad529 explică (pentru GabiDumitrescu):

Ai dreptate, nu am de ce sa iau wireless ca nu ma incurca cu nimic un fir in schimbul calitatii. Imi dai si mie niste recomandari de casti sub 600 lei te rog? Sa fie bune si pentru jocuri si pentru muzica, si cu bass te rog

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vlad529):

Ce placa de sunet ai? Muzica de unde asculti? Ca daca asculti muzica de pe YT sau streaming lossy, nu merita sa dai mai mult de 200 RON pe casti sub nici o forma.

| Vlad529 explică (pentru GabiDumitrescu):

Integrata, muzica de pe yt sau descarcata (pe pc sau telefon). Vrei sa spui ca nu merita sa dau peste 200 lei pentru mai mult bass, volum maxim mai ridicat, poate un 5.1 sau 7.1, care sunt utile si in jocuri etc?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vlad529):

X.1 la casti e fix vax. Integrata e praf in ochi cu unele exceptii, chiar daca pui casti de 1000 EUR pe asa ceva, vor fi limitate puternic ca si volum si claritate. Depinde de telefon ce DAC are, sunt unele care au amplificatoare excelente, dar depinde de la model la model - cam toate flagshipurile LG din ultimii 5-6 ani, Xiaomi Mi A1 are un DAC excelent cu amplificator dedicat de casti, ce bas scoate pe Koss Porta Pro, m-a dat jos, nu alta, dar Xiaomi Mi A2 e jalnic prin comparatie din punctul asta de vedere. HTC-urile mai vechi, in special alea de top, la fel aveau amplificatoare excelente pentru casti. Samsung si iPhone, cel putin pana la ultimele doua generatii, jalnice si sub orice critica.
O sugestie mai din scurt, asa: https://www.pcgarage.ro/casti-gaming/plantronics/rig-400/

| Vlad529 explică (pentru GabiDumitrescu):

Mersi mult. Inca o intrebare mai am. In curand as vrea sa imi fac un pc, am buget undeva intre 3500 si 4000 de lei, cam cat ar costa o placa audio bunicica cat sa merite sa iau niste casti mai scumpe? S.ar merita sa iau placa audio raportat la buget, sau mai bine banii pe ea ii investesc in altceva in pc si imi iau castile alea pe care mi le.ai recomandat?

| NLS a răspuns (pentru Vlad529):

Cand asculti de pe Youtube nu vei auzi nici o diferenta, pe YouTube nu exista decat suport stereo.

Daca ai FLACuri in calculator, si o placa de sunet decenta (Asus DX, Asus D2X, Asus Essence STX II), sta altfel treaba si merita sa investesti in casti mai scumpe, daca esti audiofil.

Cele mai bune casti pentru muzica sunt cele stereo si cu fir.
Pentru jocuri, 5.1.
In domeniul asta nu poti avea si mere si pere.

Iar pentru telefon, tißa spus deja colegul.
Majoritatea telefoanelor au cipul audio mediocru, insa sunt si unele modele care sunt optimizate pentru asta.
Sony e printre ele, desigur ca nu orice model, doar unele de top.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

Oh, da, alea mai vechi care erau blend de telefon si walkman. Priceless!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru NLS):

A, si inca o chestie - majoritatea covirsitoare a FLAC-urilor sunt tot stereo pur. Ai doar vreo doua albume Pink Floyd si probabil inca mai unele experimentale pe ici-colea care au fost concepute in surround. Asa, orice muzician iti poate trage stereo si dupa aia sa emuleze multichannel. x.1 pe casti vine tot din doua incinte, oricum ai lua-o...

| Vlad529 explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai. Si de unde sa ascult muzica de calitate buna, daca zici ca yt nu e ok?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Vlad529):

Iti cumperi frumos CD-ul, ii faci rip lossless, ai copie 1/1 a discului fizic. Parfum! Bandcamp, albume lossless direct pentru download. Multe disponibile gratuit, altele la preturi modice. Plus torente si forumuri HQ audio, desigur. Acum depinde si ce asculti. Bazaconiile mainstream suna de rahat oricum le-ai asculta. Tzup-tzop si electro suna bine si in mp3. Jazz/soul, metal, opera/simfonica, blues, deja e alta poveste. Bine, unele felii electro suna cu totul altfel lossless. Vezi aici - https://www.sony.com/electronics/best-music-download-sites-hi-res-audio - e 100% legal, sa nu se interpreteze gresit de careva si sa stearga raspunsul. Ar fi o idee sa verifice mai intii ce am postat inainte sa ia o astfel de decizie.