| Marcel928 a întrebat:

Salut
cine ma poate ajuta ca sa fac un stick USB bootabil
cu sistem de operare mac os sierra
si cum sa fac 2 sisteme de operare pe un pc
ajutati-ma va rog

2 răspunsuri:
| Ungureanu_Radu_1964 a răspuns:

1. Ia YUMI: https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
2. Alege stick-ul USB din dropdown si alege format.
3. Alege sistemul de operare(OS) din dropdown.
4. Selecteaza ISO-ul cu sistemul de operare.
5. Daca ai optiunea, Persistent file size = 280MB(Recomand un stick USB de cel putin 16 GB)
6. Apasa create.
7. Da pe Yes si repeta de la pasul 2(Fara format ca astfel stergi totul de pe stick)

Btw, iti trebuie windows

Funda?

Salut! Cred ca te pot ajuta.
1. Dacă ai deja mac instalat

Intri in Disk Utility, formatezi stick-ul ca Mac OS X Journaled apoi restaurezi imaginea cu mac OS Sierra pe stick.

2. Dacă nu ai mac, dar ai Windows

Deschizi CMD și introduci cu atenție:
-diskpart;
-list disk;
-select disk (aici pui nr. sticului tău, la mine a fost 1);
-convert GPT;
-create partition primary;

După acest proces stick-ul tău va fi recunoscut de macbook. Acum rămâne sa pui doar imaginea cu macOS Sierra pe el. Ca sa pui imaginea, descarci TransMac și dai Restore Disk with image.

Dacă ai nelămuriri poți oricând sa m-a intrebi.