| inatorul a întrebat:

Salut, cine se pricepe ar putea sa imi spuna care dintre urmatoarele componente ar trebui schimbate cel mai repede pentru o performanta mai buna?
i3 7100 3. 90ghz
8gb RAM 2400mhz
gtx 1050 ti 4gb

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Procesorul, la un i9 extreme, 24 core, cu frecventa peste 3GHz.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nici una. Ia un monitor cu rezolutie mai mica si o sa zboare. A, da, si daca nu ai deja un SSD, baga musai un SSD pentru sistemul de operare. Nu e mare investitie, cu maxim 150 RON gasesti unul de 240 GB.

| Evolution a răspuns:

Pai performanta pentru ce mai exact laughing?
Daca vrei la gaming, ia o placa video mai buna, procesorul e suficient.
Daca vrei pe putere de calcul si procesare, mai pune ceva ram si eventual sa schimbi procesorul, dar mai ales pe ram, mai cumpara un modul de 8gb sa ai 16gb.
Noi nu stim la ce folosesti tu calculatorul si ce performanta vrei mai exact.
P.S: Sper ca folosesti un ssd.

| 4ndr33y a răspuns:

N-ai ce. Orice upgradezi, ai bottleneck la restul.
Data viitoare sa-ti iei Ryzen 5 3600, nu petarde de i-uril la suprapretz.

| Panamax a răspuns:

Cumpara un ssd si inca 8Gb de ram
O sa ti se para ca ai un alt computer.

| Bizon95 a răspuns:

Ssd-ul o sa iti sara performanta bine
orice altceva nu prea

| sltlp a răspuns:

Daca nu ai ssd, poti sa incepi cu un SSD prima data. Este destul de ieftin si chiar o sa vezi cum programele se deschid mult mai rapid.
Urmatorul upgrade insa ar fi la procesor. Aici fie cauti un procesor sh(ge i5 7400) pentru ca nou nu merita in nici un caz. Fie schimbi platforma cu totul(adica placa de baza+procesor), asta te costa cam cat un i5 7400 nou, dar cumperi componente de actualitate(nu de acum 3 ani la acelasi pret de acum 3 ani), care sunt mult mai performante decat i5-ul in cauza. Depinde de buget pana la urma.