| AIeXxX a întrebat:

Cum verifici daca placa audio este arsa sau "dead"? De azi dimineata nu-mi mai merge sunetul, arata ca este dar in casti nu se aude nimic, am incercat sa reistalez driverul, sa fac restart la pc, nu merge. Mersi anticipat

3 răspunsuri:
| Doja a răspuns:

Incearca sa bagi castile prin line-out, vezi daca se aude ceva.
incearca sa inregistrezi ceva prin microfonul placii
incearca sa inregistrezi ceva prin line-in

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Depinde ce Windows ai. De obicei in "Device manager". Daca ai un semnul exclamarii in triunghi galben sau ceva cu rosu (eu nu-mi mai amintesc bine ca am trecut pe Linux) atunci inseamna ca nu ai acel driver sau device-ul este defect.

| Hyper23 a răspuns:

Pai incearca castile si la alt device, daca merge inseamna ca e de la placa audio, e o posibilitate ca driverele audio sa nu fie bine instalate.