| lucian69 a întrebat:

Daca imi instalez windows dupa pot intra pe net sa descarc driverele?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Producatorul placii de baza sau a laptopului ofera asistenta online, adica pune driverele pe site-ul oficial. Tu daca le descarci de pe alte site-uri, s-ar putea sa fie infectate sau incompatibile cu sistemul tau. Le descarci de pe net, dar de la producatorii sistemului tau, din sursa oficiala. E cel mai sigur!

10 răspunsuri:
| RobertSteaua02 a răspuns:

Da!

| dannyel86 a răspuns:

Inainte sa reinstalezi sistemul de operare, cauti toate driverele pentru modelul tau (placa de baza/laptop). Ca sa nu ai surprize dupa aceea. Le pui pe o partitie, pe un cd sau stick curat si le folosesti cu incredere (daca le copiezi din surse oficiale, si nu de la terti).

| lucian69 explică (pentru dannyel86):

Pai eu vreau sa le iau de pe net. Are ceve?

| lucian69 explică (pentru dannyel86):

Pai nu prea stiu sa le pun pe cd ai vreun video sau cwva?

| Gica21 a răspuns:

Da
Funda?

| iulianr a răspuns:

La Windows XP parca nu poti intra pe internet fara sa ai instalt driverul la placa de retea (de obicei parca driverul e Realtek), dar la Windows Vista, 7 si 8 poti intra fara driver.

| dannyel86 a răspuns (pentru lucian69):

Cate partitii ai la pc? Daca exista alta in afara de C (D, E, F), poti descarca driverele pe aceasta, fara sa pierzi informatia dupa reinstalare. Daca ai numai o singura partitie C, atunci trebuie sa le pui pe stick sau cd.
Incriptionarea unui Cd se realizeaza prin unitati optice care au aceasta functie. Unele pot numai citi cd-uri, altele le pot citi si inscriptiona. Uita-te pe unitatea de citire (unde bagi cd-ul sau dvd-ul) si vezi daca scrie cd-rom, dvd-rom sau cd-rw si dvd-rw. Daca e cu "rom", nu poti inscriptiona discuri. Trebuie sa fie cu "rw".
http://imgur.com/WwigMCm

| Gabi_Zeca_1995 a răspuns:

Pai da dar mai intai trebuie sa vezi daca ai conexiunea buna o sa ai internet ca i se transmit datele de pe celalat

| lucian69 explică (pentru dannyel86):

Dannyel86,da am "rw" big grin, dar faza este ca nu prea stiu cum sa fac un Cd cu drivere. Cineva mi-a spus ca le pot lua din PC altcineva mi-a spus ca trebuie luate de pe net, dar acum nu stiu ce sa mai cred.

| dannyel86 a răspuns (pentru lucian69):

Daca aveai stick, era mai simplu de umblat cu driverele.
Ca sa inscriptionezi discuri, trebuie sa ai un soft care sa lucreze cu unitatea ta "rw".
O varianta gratuita e programul Cdburnerxp:
https://cdburnerxp.se/en/download?lang=ro
Gasesti si tutoriale pentru el, ca sa stii cum sa-l folosesti.