| AndreiMihaiLNM a întrebat:

Salut, daca la laptop am 4 gb ram ddr 4 2133 mhz si mai am un slot liber pot sa ii pun 4 gb ram ddr 4 dar de 2400 mhz?

6 răspunsuri:
| Ronnix a răspuns:

Da, poti face asta.

| dannyel86 a răspuns:

E bine sa respecti specificatiile laptopului, furnizate de producator.
Chiar daca pui memorii de 2400 mhz, ele vor lucra la frecventa celor mai mici (2133 mhz).
Unele laptopuri au si limitari. Vezi in cazul modelului tau care e memoria ram maxima suportata.

| IonutCG90 a răspuns:

Salut. Nu recomand. Cauta 4 giga de ram pe 2400 sa fie aman2. Este cel mai bun sfat pe care ti-l pot da. Sper totusi ca ti-am fost de succes!

| NLS a răspuns:

Se poate, vor lucra la frecventa mai mica (2133MHz)
DAR daca au latente (si eventual voltaje) diferite, nu iti va fi recunoscut deloc RAM-ul.

Pentru siguranta, verifica si ce-a spus danyel86 (in unele situatii, placa de baza suporta maxim RAM de o anumita frecventa, tot ce e deasupra nu va fi recunoscut).

| AndreiMihaiLNM explică (pentru NLS):

Si cum verific asta?

| NLS a răspuns (pentru AndreiMihaiLNM):

Orice brand de laptopuri care se respecta are o pagina de net, iar dacă introduci acolo seria modelului tău vei găsi date tehnice, cât și drivere, programele utilitare, manual.