| LPCTSTR a întrebat:

De cateva saptamani, Windows-ul meu (7) devine pe zi ce trece mai "straniu". Cand spun "straniu" ma refer la un timp de raspuns mare, glitch-uri ale Desktop-ului si o imensa alocare a memoriei RAM cat timp nu sunt pornite programe.
Deci, vreau sa reinstalez Win-ul. Dar pentru asta imi trebuie un Win, iar eu cum nu am pe nimeni in domeniu, nu am de unde lua(ma refer la cd cu Win cumparat). Si de aceea iau in calcul varianta instalarii unui Win piratat(sper ca daca scriu cuvantul nu mi se va sterge poatarea pe motivul "sustinerii pirateriei").
Insa problema este ca eu nu le prea am cu domeniul si, datorita unor intamplari nefericite cu niste programe (din pacate, pentru ca sunt student, am nevoie de Ms Office, si deci, l-am luat de pe un site piratat, iar de aici intamplarile nefericite au venit), mi-am pierdut toata increderea in tot ce este piratat.
Ok, as putea lua un Win piratat si la il testez in Virtual Machine, asta am facut insa mi-e cam frica pentru dispozitiv, in cazul meu, laptop.
Marea problema sau marile probleme sunt date de drivere. Actualul Win a venit cu niste drivere, printre care si un driver pentru Bluetooth cu care ma pot conecta la Wi-Fi cat timp Bluetooth este activat. Iar cand am primit laptopul, am primit si un CD in care mi s-a spus ca se afla drivere si ca treuie sa le instalez la o reinstalare a Win-ului ( insa cred ca am pierdut CD-ul, il voi cauta)
Bun, problema este ca, din cauza mai multor incidente nefericite tot provocate de un driver sau de o alta cauza(*editez textul cat timp scriu si imprastii ideea peste tot, de aceea se poate ca textul sa nu aiba logica. Revenind, "cauza" este scrisa mai jos ), am ramas cu un Win (8 la acea vreme) care nu mai putea boot-a. [Sa va povestesc. Pe atunci aveam Win 8 si plictisit, intr-o zi, mi-am amintit (pentru ca atunci cand am cumparat laptopul, am primit Win 7 cu toate driverele instalate si functionalitati si etc.) de un driver pentru o functionalitate a laptopului (Lenovo), driver care era compatibil cu Win-ul. Ok, pentru ca Win-ul nu mai boot-a, am luat in considerare si a doua cauza (pentru ca am mai facut ceva inainte sa restartez sistemul si sa observ ca nu mai boot-a), am dezinstalat un update, acela fiind update-ul prin care puteai face upgrade gratuit la Win 10. Treaba era ca acele mesaje deveneau enervante si deci, am cautat o solutie pentru a scapa de ele. Solutia gasita implica dezinstalarea actualizarii. Dupa ce am dezinstalat actaulizarea, am restartat sistemul( asta a fost dupa instalarea acelui driver). Initial, cand am vazut ca scrie "System repair", am crezut ca este normal dar nimic bun nu se mai putea face. Am dat si Restore Point(la fiecare restore point primeam eroare) si backup. Singura solutie ramasa fiind reinstalarea.]
Cred ca va doare deja capul din toata chestia si deci voi incerca sa spun pe scurtwinking
Acum ca v-am povestit de frica mea pentru instalarea Win si a driverelor, vreau sa aflu daca este sigur sa instalez un Win piratat.
Si, pentru ca probabil nu voi gasi CD-ul, de unde pot lua drivere si care sa nu "reproduca isotria" de mai sus.
Exista sanse ca Win-ul priatat sa "faca" mai mult rau decat bine? Am auzit ca unele Win-uri piratate contin reclame si malware si multe altele, asta fiind o cauza pentru care sunt atat de temator.
Sper ca am scris totul corect gramatical si ca puteti intelege ceva happy

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu recomand asa ceva.

Ai doua variante

1. Windows 10 de pe site-ul oficial.
Il poti pastra si folosi neactivat o perioada nelimitata de timp.
Insa nu poti customiza interfata, nici macar wallpaperul.
Am instalat Windows 10 Home unei vecine acum aproximativ 2 ani, si il foloseste si acum.
Ii apar mesaje de activare, dar le ignora. (Spre deosebire de Windows 7 si 8, Windows 10 nu mai blocheaza Pc-ul cand expira trialul).
Poti folosi si rearm.
Dupa cum poate (nu) stii, Windows 10 sta foarte bine cu baza de drivere. In orice caz, mai bine decat oricare alt sistem de operare.

2. Linux Mint
Daca nu ai nevoie de Windows neaparat, recomand sa treci pe Mint Cinnamon 18.3 (sau Mate, dupa preferinte).
Nu merg jocurile instalate clasic, dar merg cele de pe steam, aproape toate.

3. In ambele cazuri, poti folosi Libre Office, e perfect compatibil cu Ms Office, si e gratuit.

16 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR explică (pentru Playboyx):

Citeste ultimele paragrafe care contin intrebarile, ele rezuma totul.
Am scris atat de mult pentru a-si face o idee userului care citeste despre problemele mele si despre micul istoric.

| LPCTSTR explică (pentru NLS):

Nu cred ca ai inteles, eu nu vreau Windows 10, vreau 7 pentru ca unele componente nu suporta Win 10.
Si vreau sa aflu daca este sigur sa instalez un Win piratat.

Răspuns utilizator avertizat
| NLS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da detalii suplimentare, in mod concis.
Ce componente ai?
Ce componenta (e) nu poate Windows 10 instala, si nu gasesti nici manual driver?

Ce nevoie ai de Bluetooth pentru a te conecta la Wi-fi?

In 85% dintre cazuri, NU e deloc sigur sa scoti, instalezi si folosesti un Windows de acel fel.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR explică (pentru NLS):

Posibil, pobabil sunt componente care nu il accepta.
Dar nu inteleg, la ce te referi prin reinstalarea aceleiasi versiuni de Win?

| NLS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu am zis "aceeasi versiune" ci "windows de acel fel" (neoriginal, de pe net)

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

1. Care sunt acele "componente speciale" pe care nu le suporta windows 10 si de care ai atat de mare nevoie?
2. Ce model si ce configuratie are laptop-ul tau?

Sunt informatii esentiale pentru a putea da o solutie.

| LPCTSTR explică (pentru NLS):

Folosesc Windows-uri de acelasi fel de vreo 5 ani pe acest laptop, pentru ca nimeni nu mi-a instalat o versiune originala.

| LPCTSTR explică (pentru Bula):

Am spus posibil probabil pentru ca am laptopul de 6 ani si are specificatii minime pentru a fi folosit la birou.
Arhitectura x64, procesor Intel i3 2,4 GHz, placa video, cred ca integrata, CeForce 310M, memorie probabil 2701 MB, 4 GB RAM

| Superior a răspuns:

Windows-urile piratate sunt in regula daca stii de unde sa alegi.

| NLS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ti-am zis deja ce ai de facut.

Fie instalezi Windows 10 de pe site-ul oficial, iti garantez ca nu exista componenta sa nu ti-o poata instala. Plus Libre Office.

Fie Linux Mint + Libre Office

La ce esti student? Mai trebuie sa folosesti altceva in afara de Office?
Daca nu, Libre Office rezolva foarte bine problema, suporta formatele ".doc" cat si ". docx".

Am vazut ca in intrebarea anterioara ziceai de Visual Studio. Merge si pe Linux cu asta:
https://code.visualstudio.com/

Laptopul e din 2010, nu?

Bula
| Bula a răspuns (pentru LPCTSTR):

Ceea mai la indemana si ieftina metoda:
Descarci si instalezi Linux Mint! E cu licenta gratis, e perfect pentru navigare pe Internet, are incluse programe gratuite, inclusiv Office foarte performant.
Va dura maxim o luna sa-l studiezi, dupa care vei fi incantat de stabilitate si performanta.
Pentru a rula si programele de Windows mai vechi, poti instala "Wine", componenta care face "traducerea" programelor windows, mai ales cele destinate versiunilor mai vechi (pana la w7). happy
Totul depinde doar de tine: posibilitate este, doar VOINTA trebuie...winking

Răspuns utilizator avertizat