| Ion1231 a întrebat:

Salut,de ce cand bag in priza unitatea face flama priza?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Sursa de curent al unitatii este astfel construita incat ia un varf mare (dar scurt) de curent la momentul pornirii.
Daca la introducerea un priza contactul nu se realizeaza suficient de repede si ferm, atunci apare fenomenul numit "arc electric" (scanteie) la contact.
Este recomandat sa tii stecherul in priza tot timpul, iar pornirea /intreruperea curentului sa se faca printr-un intrerupator (pentru astfel de cazuri sunt facute prelungitoarele cu intrerupator, respectiv intrerupatoarele de curent montate pe sursa de curent.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este defecta priza ai contacte imperfecte, schimba priza aceea cu una nouă.

| Frank51 a răspuns:

Se numește arc electric, și se întâmplă la orice bagi în priză, cu cât tensiunea e mai mare, acel arc va fi mai mare, tensiunea de străpungere a aerului este de 3kV/mm.

Cu timpul acest arc a fost minimizat prin diferite metode de contact, în special unde nu e voie sa fie arc(scântei).

| Ion1231 explică (pentru Frank51):

Doar unitatea cand o bag in priza face asa! am bagat odata un grill de 4000w si nu s-a intamplat nimic.

| christall a răspuns:

Nu ai impamantare la priza. Curentul care produce arcul ar fi trebuit sa se descarce in pamant. La tine nu se intampla asta si de-asta face flama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru christall):

Nu din cauza asta, are un fir întrerupt in priza din perete un contact imperfect, toate prizele din blocurile lui Ceausescu nu au împamintare ca pe atunci nu existau aparatele care sunt azi.În baie era priză cu împămintare pentru masină de spalat sau pe holul de lîngă baie dar in camere erau 2 fire in priză.

| Frank51 a răspuns (pentru Ion1231):

Asta depinde de mulți factori, temperatură, umiditate, timp, șamd.