| dighro a întrebat:

De ceva timp unitatea mea scoate un harait, timp de vreo 2 minute, cand o pornesc. Sunetul vine din zona ventilatorului unde se introduce cablul de alimentare! Zgomotul se aude doar dupa o perioada buna de repaus de cateva ore bune a calculatorului, mai exact dimineata cand peste noapte e oprita. Daca acum o opresc si ii dau drumul peste 3-4-5 ore nu se aude nimic. Ms!

Răspuns Câştigător
| laptik111 a răspuns:

Posibil sa aiba treaba ca se racesc componentele, iar la repornire se aude acel zgomot incercand sa miste cat mai mult posibil ventilatorul. Nu iti recomand sa il cureti cu aspiratorul. Nu neaparat ca poti sa tragi un fir in el. Ci pentru ca poti afecta fiecare componenta, pin, circuit, etc. Iti recomand sa il suflii cu un compresor, dar nu la putere foarte mare. Daca nu ai un compresor, recomand un service autorizat sa ii face curatarea si eventual sa se uite peste sursa. Roagai sa iti tina calculatorul 2 zile. In prima zi sa il lase, normal, cum i l-ai adus, sa vada el exact ce are, iar in a doua zi sa iti schimbe sursa seara, iar dimineata sa il reporneasca sa vada daca e de la sursa. Nu ar trebui sa schimbi sursa ca nu patetsti nimic. Nu vei "exploda" sau ceva.

8 răspunsuri:
| GlowingShadow a răspuns:

Incearca sa cureti ventilatorul, si daca tot face zgomot, atunci schimba-l. Ai grija pentru ca vibratia continua poate afecta HDD-ul, deci nu sta mult pe ganduri daca nu dispare problema cu curatatul.

| dragosh6 a răspuns:

Din ce stiu eu problema e de la frig, daca sta mai mult timp in repaus componentele se racesc. Nu trebuie sa iti faci griji pentru ca PC-ul tau nu are nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce tare! Unitatea cand o pornesti scoate si sunete: "Harait!" laughing

Poate ventilatorul tau e plin de praf si nu poate sa mai scoata acel aer cald care trebuie eliminat. Incearca sa ii dai cu aspiratorul, daca nu stii sa il folosesti bine nu te baga si cheama pe cineva, s-ar putea sa aspire un fir, doua si adio.
A doua cauza poate fi ca toate componentele, inclusiv ventilatorul, care nu e "incalzit" si d-aia se raceste. Eu am calculatorul la nici jumatate de metru de calorifel, iar caloriferul e langa geam. Unii ar spune ca nu sta bine ca se "supraincalzeste" unitatea si s-ar putea arde ceva, de la caldura pe care o emana unitatea si caloriferul. Dar nu e asa e pozitia perfecta si pentru iarna si pentru vara. Cand e iarna, mie frigul imi incalzeste pc-ul peste noapte/cand nu il folosesc, iar vara nu merge caloriferul, si cand se incalzeste unitatea o racesc deschizand geamul. Suna ciudat, dar merge! laughing

Bula
| Bula a răspuns:

Cauta o pensula subtire, cu fire moi si lungi si curata ventilatorul de la sursa, fiindca-i plin de praf!
Paletele ventilatorului le poti vedea in spate, chiar langa cablul de curent.

Curatarea trebuie facuta cu calculatorul oprit!

Răspuns utilizator avertizat
| nicu_9291 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu inteleg de ce razi pentru ca o unitate putin mai veche da scoate sunete deranjante exemplu huruit e ca si cum pui nisip si freci cu el iar ventilatorul sunt cauze posibile 1 sa atinga vreun cablu ceva pe acolo 2 sursa care al alimenteaza sa al forteze sa se roteasca cu alte cuviinte carbunele sa fie spart sau ar mai putea fi de la hdd sau dwd

| LinxCont a răspuns:

Eu am avut ceva asemanator. Era de la ventilator - cand era rece, pana sa se incalzeasca asa facea. L-am curatat, l-am uns si degeaba. Solutia a fost un ventilator nou (10lei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru nicu_9291):

Las-o asa… daca nu stii de gluma numai te baga in seama…