| bestb0y a întrebat:

Salut, calculatorul meu cand il pornesc se aude un sunet puternic ca un vajait, dupa ce porneste sunetul continua dar nu se aude asa tare, eu cred ca e din ventilatoare, cum as putea face sa le opresc din functiune, dar fara sa desfac unitatea?

4 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

Intrebarea ta e stupida. Scoate ventilatoarele de pe procesor, sursa si placa video si intr-o saptamana maxim l-ai prajit cu totu. Care e scopu ventilatoarelor? Sa raceasca. Un procesor poate ajunge la 60°-70°C, poate si mai mult. La o temperatura din asta ajunge sa ti se topeasca placa de baza. Daca mai ai si un procesor quad sau octa se incalzeste si mai tare. Eu am un laptop cu procesor quad core I7 si placa video dedicata si se incalzeste dar nu ma plag pentru ca incerc sa ii asigur o racire adecvata.
Fratemiu a reusit performanta sa obtureze la laptopul lui caile de evacuare a aerului cald si a topit alimentarea pe placa de baza.
Si sa revenim la PC. Am si eu un PC la care mi s-a ats coolereul de pe procesor si atata am tras cu el pana l-am schimbat pentru ca daca deschideam o aplicatie care necesita mai multe resurse dupa 5-10 minute se oprea brusc.

| sjgdhsa a răspuns:

Ventilatoare = placa video baga aspiratoru in ea sufla in ea fa ceva si daca nu daca ai calculatoru vechi dai cu crema de racire.

| Andreea625 a răspuns:

Presupun ca ai calculatorul de ceva timp si nu l-ai mai curatat de praf
s-a adunat praf pe ventilatoare... iar dupa un timp o sa vezi ca n-o sa-ti mai mearga
poti sa cureti ventilatoarele de praf si sa le pui ulei mecanic... o sa te scape de probleme o vreme
alta varianta ar fi sa te duci sa-ti cumperi alte ventilatoare (vezi la dioda ca sunt 8lei) si sa le schimbi
bafta.

| bestb0y explică:

Intrebarea mea era cum pot face sa nu mai mearga...