| hoLigan a întrebat:

Salut.deci am si eu o problema cu pc ul, porneste si nu se vede nimic pe ecran, dar nu ee din cauza de la placa video ca am incercat in alt pc si merea.si am pus si alta placa video in pc si tot nu se vedea nimic, oare sa fie ceva de pe placa de baza?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da,man, este de la placa de baza.Si mie mi s-a intamplat de 2 ori.prima data am schimbat-o, a doua oara am schimbat PC-l cu totu'.
Pune alta placa de baza si gata.Totul OK!winking

16 răspunsuri:
| Broadband a răspuns:

1 monitorul nu mai merge
2 hdd nu incarca sistemul de operare (windows)

| hoLigan explică (pentru Broadband):

Nici unul dintre astea ca am incercat tot ce se poate
hdd bun cu windows bun monitor bun placa video bun ceva pe placa de baza ma gandesc eu

| BellaBellaBella a răspuns:

Buna. Si eu am mai patit chestia asta cu pc-ul meu de vreo 2 ori. Cand il aprindeam nu se vedea absolut absolut nimic. L-am dus la un specialist si mi-a zis ca este de vina placa de baza. Deci mai bine il duci la reparat happy

| Vir2k a răspuns:

Se aude vreun sunet cand porneste? gen un cod de beep-uri?

iti arata POST cand il aprinzi? (adica gen : http://upload.wikimedia.org/......_P5KPL.jpg )

ce culoare are ledul de la monitor (de regula e galben sau verde).

daca e galben, e placa video sau cablul dintre placa video si monitor (adica nu primeste semnal).
daca e verde si nu vezi nici macar POST ( power on self test ) inseamna ca-i placa de baza
daca auzi beep-uri s-ar putea sa fie ram-ul sau alte placute...

| hoLigan explică (pentru Vir2k):

Verde si palpaie becu nu sta aprins de loc si suna normal cand il aprind cooleru si hdd alte sunete nu scoate dar eu aia cred ca placa de baza ceva este ars si as vrea sa aflu cehappy

| Vir2k a răspuns (pentru hoLigan):

Nu ai zis nimic de POST. ala e primul lucru care se intampla la un PC. ala ti-l face si fara hdd si fara ram si-ti spune dupa diverse :) dar ti-l face. ala tine strict de placa de baza.

uite ca am gasit si ceva similar : http://www.tomshardware.co.uk/......-boot-bios

citeste ultimul post din link-ul asta.

| hoLigan explică (pentru Vir2k):

Da stiu dar am uitatbig grin deci nu arata nimic cand il pornesc doar se aprinde o data becu de la monitor dar este negru tot si dupa 2 sec se si stinge si palpaie.

| Vir2k a răspuns (pentru hoLigan):

Dupa cum vezi in link-ul ala... omul pusese gresit placa de sunet. vezi cum sunt puse placutele pe placa de baza si incearca din nou (opreste PC si scoate alimentarea cand umblii in cutiuta). daca toate sunt puse corect atunci e placa de baza.

| hoLigan explică (pentru Vir2k):

Is puse corect nu prima data fac asta crede-ma si le-am scos de 100 de ori si le-am pus inapoi dar nimic aceiasi problema, si sigur problema este de pe placa de baza probabil ars ceva piesa condistator ceva nu stiu dar ma uit atent maine la fiecare piesa

| Vir2k a răspuns (pentru hoLigan):

Ok. spor. seara buna.

| hoLigan explică (pentru Vir2k):

Merci,seara buna.

| Wallyka a răspuns:

Depinde ce placa ai si daca ti sa mai ars vreodata vreo placa in acea placa de baza...
1. slotul ars.......si nu ai cei face.
2. scoate cate o memorie RAM si pune cate una pe rand.....se poate arde RAM-ul si nu porneste. BAFTA

| bmwfa a răspuns:

Aceeasi problema am si eu la pc, acum 2 ani se stigea si i.am schimbat placa de baza, a mers pana acum si cand il aprind imi apare negru ecranul si zice ca e o eroare la disck si imi spune sa il restartez... dupa parerea mea cred ca asa o sa faca mereu... dar nu stiu de ce o arde mereu!

| AdmiNuL a răspuns:

Cel mai probabil e ori sursa, ori placa de baza.

| AdmiNuL a răspuns (pentru bmwfa):

Ori e de vina sursa care da tensiuni gresite placii de baza, ori s-a ars sursa

| Apostol_Luca_1980 a răspuns (pentru Vir2k):

Mi-e îmi apare galben ce pot să fac?