| Myyy3 a întrebat:

Detin de ceva vreme un DSLR Nikon D3400 cu obiectiv stock 18-55 mm. Doresc sa achizitionez un obiectiv mai bun dar sunt indecis deoarece fiind la inceput nu stiu ce poate un obiectiv de 300 mm sau unul de 35mm cu 1.8. Intrebarea ar fi daca si cel de 300 mm face portretele destul de bune deoarece as dori si ceva zoom! Din cate am vazut pe net portretele tip bokeh ies mai bine blurate pe parti cu obiectiv de 200-300 mm! Imi poate explica cineva mai pe intelesul tuturor diferenta?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| NLS a răspuns:

Daca stii sa te joci cu timpul de expunere, cu valoarea ISO, deschiderea diafragmei si stii sa te pozitionezi corespunzator cu directia din care bate lumina, obtii rezultate foarte bune cu mai multe obiective.
NU exista obiectivul perfect, care sa scoata cadre perfecte atunci cand apesi pe buton.
Daca vrei un efect de bookeh cat mai pronuntat, ai intr-adevar nevoie de obiective tele... insa nu neaparat de 200mm.

85mm f/2.8 (sau daca iti permiti, cu f/1.8) ar fi ideal.
Nici unul de 100mm nu e de lepadat, insa din punctul meu de vedere, estompeaza cam mult fundalul si in acelasi timp pierzi din luminozitate.
Obiectivele fixe sunt de preferat, aberatiile sunt reduse pentru ca nu se misca nimic in ele, precum in cazul obiectivelor cu zoom.

! Obiectivele cu distanta focala mai mica de 50mm nu se folosesc la portrete, o sa ai prea mult background in cadru, si asta distrage atentia de la subiect.

uite niste exemple:
https://www.youtube.com/watch?v=eM51C9rglz0

https://www.youtube.com/watch?v=PNenHCDaLMI

Tony Northrup prefera 70-200, DAR sper ca vezi si esentialul: toate sunt 2.8, pentru a capta mai multa lumina.
Stii cat costa asa ceva? Binisor peste 1000 euro.

https://www.youtube.com/watch?v=P80BpSQIIto

1 răspuns:
| xerxes1 a răspuns:

300mm ca sa faci un portret de la 50m?
Fa un curs de fotografie,deoarece sunt multe de invatat.
Diafragma,timp de expunere, sensibilitate ISO, profunzime de camp, aberatie cromatica, amestec aditiv sau substractiv al culorilor, lumina difuza, lumina concentrata, rezolutie, timp de sincronizare, unghi de camp etc.
Exista o vorba:
"Cu soarele in spate. oricine poate face o poza buna"
In afara de partea tehnica care se poate invata ai nevoie si de ceva talent cu care te nasti.
Altfel toata lumea ar fi Picasso in era digitala.