| Alex2594 a întrebat:

Detin un Nikon D3300 de aproape un an de zile si sunt foarte multumit de el, insa as dori sa cumpar un obiectiv care sa imi imbunatateasca portretele, pretul sa fie in intervalul 15 - 25 mil.

Eu am gasit ceva ce m-ar interesa, insa va rog sa va spuneti opinia, nu cunosc foarte bine aria asta a fotografiei si a dslr-urilor, sunt un pozar, ca fotograf inca nu ma numesc... Insa reusesc sa fac poze chiar super ok, prietenii aparent apeleaza la mine des si as dori sa ma ajutati, uitati ce am gasit pana acum:

https://www.f64.ro/nikon-af-s-nikkor-50mm-f-1-4g.html

(As opta pentru primul de mai sus, insa va rog sa mi spuneti ce credeti, nu sunt sigur.)

https://www.f64.ro/nikon-af-nikkor-50mm-f-1-4d.html#lg=1 &slide=3

https://www.f64.ro/nikon-af-s-nikkor-50mm-f-1-8g.html

Va multumesc de acum!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Eu recomand obiectivul cel mai ieftin (vezi că au și unul resigilat, chiar ȘI mai ieftin!) - diferența de deschidere a diafragmei nu justifică prețurile celor două cu aprtura de 1, 4. Bine, la alea mai se pune și calitatea sticlei, acoperiri mai deosebite ale lentilelor etc. Totuși, sunt detalii care pentru un fotograf obișnuit nu fac diferența.
Dacă ai lucra pe un full-frame, da, ar mai conta. Sau pentru poze ce trebuie mărite la dimensiuni mai mari decât un perete de cameră. Însă nu cred că e cazul.
Începi mai de jos, mai bine bagă ceva bani și în accesorii (un bliț mai bun, o umbrelă reflectorizantă, ceva declanșatoare cu telecomandă, trepied etc.), vor fi mult mai bine folosiți decât dacă îi dai pe toți pe un obiectiv scump.

| notbekon a răspuns:

Alegerea ta este chiar cea mai buna din ce ai ca optiuni, pentru ca are diafragma 1.4 poti sa faci poze mai bune si cu lumina slaba si sa ai si mult blur pe fundal, ceea ce e ideal pentru ce vrei tu sa faci.