| AlexandruDim123 a întrebat:

Doresc să cumpăr un calculator cu sistemul de operare "Ubuntu" și nu sunt foarte sigur daca pot sa-i bag windows la un procent de 100%.
Va rog ajutați.ma!

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

De ce? Ai auzit ca se poate baga Windows si 25%?! Normal ca poti pune orice sistem de operare mai putin iOS. Uneori (in anumite situatii) si ala.

| qwertys31 a răspuns:

Instalarea decurge exact ca pe Windows. Iti recomand sa iti instalezi Sistemul de Operare folosind Daemon Tools, fiindca e mult mai usor pentru incepatori. Poti cauta si pe YouTube cum se face. Mult noroc.

| peperonies a răspuns:

99.5% poti sa ii bagi 100% windows.

Poti sa-i bagi Windows. Formatezi partitiile din ext2, 3 sau 4 in NTFS si instalezi Windows. In locul tau as fi ramas oricum pe Ubuntu. E sursa deschisa. Gasesti o gramada de alternative la programele din Windows. Le instalezi manual sau foarte usor cu gdebi. Trebuie sa ai dependentele satisfacute ca sa instalezi programe, daca nu incerci cu: sudo apt-get -f install (numele programului, pachetului). Te pot ajuta chiar eu. Intr-o luna cat am avut linux am invatat sa ma descurc, apoi mi s-a ars laptopul. Daca nu se ardea tot pe linux eram si acum.