| Ion_Pusca_1978 a întrebat:

doresc sa stiu si alte sisteme de operare in afara de windows, sau Ubuntu!

Răspuns Câştigător
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Linux

| Ion_Pusca_1978 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Cristi cum pot descarca si instala Linux pe windows 7?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Ion_Pusca_1978):

Sincer nu stiu. mergi la cineva priceput, mersi pentru fundă.

| K0sti a răspuns (pentru Ion_Pusca_1978):

Cum e aia "cum pot descarca si instala Linux pe windows 7"? Sunt 2 platforme diferite nene...
Folositi Google, ca de aia il aveti!

| Ion_Pusca_1978 explică (pentru K0sti):

Kosti am o problema atunci cand instalez Ubuntu imi cere parola de administrator si nu stiu ce gen de parola sa pun poti sa ma ajuti?

| Ion_Pusca_1978 explică (pentru K0sti):

Kosti! nu stiu sa instalez Ubuntu adica chestia cu parola de administrator de la inceput! poti sa ma ajuti?

| K0sti a răspuns (pentru Ion_Pusca_1978):

Bagi o parola pe care ti-o va cere ca si la windows atunci cand se va incarca interfata!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ion_Pusca_1978):

Mai intai descarci Lili usb creator.

http://www.linuxliveusb.com/download

Bagi un stick de memorie de minim 4 giga in Usb, deschizi programul si la descarcare alegi ce linux vrei tu. In continuare lasi sa descarce linuxul si dupa ce s-a descarcat dai start si programul iti face stick-ul gata boot-abil cu linuxul ales. Setezi din bios ca la restart sa iti boot-eze din stick si vei avea un linux live care va rula direct din stick.Il probezi in varanta live adica fara sa il instalezi,dar nu te vei putea conecta deocamdata la internet decat dupa ce il instalezi. Daca ti-a placut distributia Linux, ai varianta de al instala in paralel cu windows. Dupa ce s-a terminat instalarea, la restart vei avea de ales ce OS vrei sa ruleze.

Mai nene, acum vine partea mai grea. Daca ai instalat un Linux si vrei sa scapi de el la un moment dat, vei scapa dar cu mare greu.Ala este cu Grub, terminal, comenzi in terminal. daca ai timp trebuie intai sa te documentezi serios cum sa scapi de Linux.Eu am facut ...asta am intalat un linux MInt in paralel, apoi l-am instalat singur in toata partitia. Acum nu mai pot instala un windows, nu ma as asa boot-ez nici din cd nici din dvd.S-a extins pe tot hardul(greseala mea) si a modificat bios-ul de nu pot instala un un win de pe cd sau stick boot-abil.Altfel vede stick-ul si cd-ul.
Deci ai grija cu Linux-urile.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum sa modifice nene BIOS-ul? Formateaza hardul, ca are partitii "ext", de aia nu poti instala, in rest nu exista alt motiv!

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Nu stiu ce s-a intamplat dupa ce am instalat linux mint 10 singur in hard dar nu imi mai citeste niciun stick boot-abil si niciun cd/dvd- boot-abil pe acel laptop. Nu am cu ce formta,nici cu diskpart,nici cu gparted,cu nimic, deoarece nu mai boot-eaza din stick si nici din cd/dvd, oricat as seta din bios sa boot-eze. Linuxul s-a extins in gura mamii lui pe tot hardul si nici sa ingustez volumul ca in windwos nu pot, nici pur si simplu sa formatez direct din linux nu se poate. Trebuie sa ma documentez ori il dau naibii intr-un service ca mi-a macinat nervii. Daca ai vreo solutie spune-o, eu am cautat dar nu am gasit.

| K0sti a răspuns (pentru anonim_4396):

Simplu, scoti hardul si-l pui pe alt calculator...
Insa nu are nicio treaba cu bootat-ul... poti nici sa nu ai hard in calculator, trebuie sa booteze!
Ca sa-ti citeasca stick-ul in Linux trebuie sa fie bagat in USB la pornirea Linux-ului ca sa-l monteze! Nici mie nu mi le vede pe UBUNTU, decat daca pornesc calculatorul cu stick-ul bagat!

| anonim_4396 a răspuns (pentru K0sti):

Am incercat si cu stick-ul bagat.Fiind stik-ul primul la boot-are, apare liniuta aia intrerupta si pace buna ca nu incarca.L-am lasat si 3 ore cat am avut treaba, nu a incarcat. Nu e din stick, deoarece merge pe alte laptop-uri. Ramane varianta sa scot hard-ul si sa-l bag in alt laptop, dar din pacate nu am posibilitatea. As da vina pe bios pentru ca imi zice mereu cand intru ca setarile sunt gresite si afecteaza buna functionare. Dau la setarile default si salvez, insa tot asa imi zice.In fine este un laptop Fujitsu Siemens Amilo, de numai 512 mb ram.Nu am alti rami sa ii bag ca sa pot instala 7, asa ca am apelat la linux mint 7 si din greseala am bagat linux mint 17. Se misca nasol,insa imediat dupa ce am instalat Linux,ti-am zis ca in bios imi spune mereu ca setarile sunt gresite chiar daca dau default. Am si scos bateria de bios,nah,tot nimic, nu mai vrea sa boot=eze imagini iso, oricat as incerca. In rest daca bag un film sau orice pe stick, chiar si gol, mi=l vede ca unitate virtuala in linux.

| DryIce a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Linue e chiar ubuntu! lol nu stiai? Linux ubuntu a fost primul, au aparatu linux gen backtrack si altele. Nu sunt pasionat de linux ca nu ma pasioneaza hackul dar pe google scrie clar linux = ubuntu si invers. Ubuntu e tot linux laughing ce mindfk ai zis si tu

14 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Ubuntu e de fapt LINUX. Mai e și Unix, Solaris, IOS și câte și mai multe...