| UnNumeScurt a întrebat:

E adevarat ca se poate extrage aur din componentele de la Pc/ telefoane? Am vazut niste video-uri pe Youtube si voiam sa ma conving =). Dau funda.-

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ai sediu de reciclare electronice acasa, merita.
Ai nevoie de sute de componente ca sa scoti un gram de aur. (telefoane, procesoare, placute RAM, placi de baza, placi video, PCB-uri de la orice aparat electrocasnic cu control electronic - masina de spalat, casetofon, cuptor cu microunde...).
Principalul element pe care il gasesti in cantitati relativ mari, e cuprul, urmat la distanta ceva mai mare, de aur si argint.
Ca materiale auxiliare, staniu si cositor.

4 răspunsuri:
| BuLaNNNeL a răspuns:

Da, din anumite componente (parca), dar cantitățile sunt infirme.

| siriusblack98 a răspuns:

Da,este adevarat, se poate extrage.Dar totusi procedeul de extragere al aurului din componente este mai costisitor decat valoarea in sine a aurului din cipul/cipurile respective.Adica dai mai mult decat face.

| DoctorWh0 a răspuns:

Da se poate, dar cantitatile sunt foarte mici si devine profitabil doar in cazul in care ai foarte multe calculatoare si telefoane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, ai nevoie de cateva sute de procesoare si cateva zeci de placute ram ca sa scoti ceva aur din care sa suflii un inel.