| SSaleu20 a întrebat:

Salut, este ok sa pun o placuta de 8gb ram langa 2 placute de 2 gb ram? ( am 4 sloturi si specificatii pentru placa de baza max 16gb ram si 1333mhz)
Cea de 8 gb este de 1600 iar cele de 2gb sunt de 1333.

O sa am probleme? Precizez ca deja am 2placute de 2gb 1600 langa cele de 1333 si doresc sa fac upp si sa adaug ram respectiv placuta de 8 gb 1600 ( nu am cumparat-o inca).

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este corect daca pui 8Gb format din 2 placute IDENTICE, in sloturile potrivite (conform manualului).
Placile cu 4 sloturi, de obicei, functioneaza si in regim "Dual Channel", daca memoriile sunt puse corect, in pereche. In acel regim, viteza de lucru al memoriei RAM se dubleaza.

Daca ai memorii de doua viteze diferite, atunci sistemul va functiona cu viteza ceea mai MICA montata.
(altfel s-ar bloca)

| NLS a răspuns:

Cum ți a zis Bula, când împerechezi frecvente diferite, vor lucra la frecventa cea mai mica, și în concordanta cu TDP ul procesorului, dacă nu faci OC.
De ce nu păstrezi memoriile de 1600, in locul celor de 1333?
Măcar atunci vor avea toate frecventa identica, și sunt mai valoroase, în caz ca vrei sa le vinzi cândva.

Sa nu uiți sa verifici latentele;
Trebuie sa aibă toate aceeași latenta, altfel nu vor funcționa ok (sau deloc... ).

Eu as vinde tot și as lua doua de 4 sau doua de 8 (dacă nu ai banii, treptat. )

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Atentie!
Trebuia sa spui ce placa de baza ai! S-ar putea sa nu suporte frecventa de 1600 Mhz.
Alta problema: daca placa suporta 16 Gb si are 4 sloturi inseamna ca asuporta cel mult 4 Gb pe slot! Cum sa pui 8 Gb?

| NLS a răspuns:

Ce zice Salontanul e adevărat, și mi-a scăpat.
Și e destul de important, pentru ca exista o oarecare probabilitate dacă a fost din gama entry level sa NU suporte 1600.
La fel cu mărimea...

| SSaleu20 explică:

Multumesc, deci o sa vand toate placutele si o sa iau 4 de 4laughing sau 3 dupa cum o sa stau cu banii

| SSaleu20 explică:

Mersi, la asta voiam sa ajung cand am pus intrebarea. Nu eram sigur daca suporta o placuta de 8. Mersi