| Tumblroid a întrebat:

Explicati-mi va rog frumos,in detalii, care este diferenta dintre intensitate si tensiune?

4 răspunsuri:
| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Intensitatea curentului reprezinta Forta lui si se masoara in Amperi. Tensiunea este Viteza electronilor si se masoara in Volti. Puterea este Tensiunea X Intensitatea si se masoara in Wati. ESTE VALABIL PENTRU TOATE FORMELE DE CURENT : CONTINU-ALTERNATIV-PULSANT.

| anonimg a răspuns:

INTENSITÁTE s. f. 1. stare a ceea ce este intens; grad de tensiune, de tărie, de energie.
Sursa: https://dexonline.ro/definitie/intensitate
Intensitatea este puterea cu care apesi/tragi/fortezi ceva. Este intensitate mai mica sau mai mare.
Intensitate se refera si la volumul unui sunet; acesta poate fi mai mare sau mai mic.
Intensitate se refera si la tensiunea curentului electric (voltul este acelasi lucru cu tensiunea electrica; adica tensiunea electrica se masoara in volti). Astfel spus, tensiunea electrica poate avea o intensitate mai mare sau mai mica.
La fel este si cu tensiunea arteriala; aceasta poate fi de o intensitate mai mica, normala sau de o intensitate mare.

Tensiunea este gradul de masura; variatia gradului de masura reprezinta intensitatea.
Am putea spune ca gradul de masura al tensiunii se numeste intensitate.

TENSIÚNE, tensiuni, s. f. 1. Stare a unui corp care este întins sau comprimat, răsucit sau încovoiat; încordare.
Sursa: https://dexonline.ro/definitie/tensiune

| rrrp a răspuns:

O sa explic fara definitii si sper sa intelegi. si o sa fac o analogie cu apa care trece printr un furtun.

asa cum apa trece prin furtun de la sursa la destinatie, putem sa zicem ca asa curg sarcinile (electronii) prin conductor (cablu).

daca dai drumul la apa mai tare o sa maresti presiunea si atunci o sa treaca mai multa apa si/sau mai repede prin furtun. asta e tensiunea (in cazul apei presiunea). cu cat forta e mai mare intr o parte cu atat o impinge mai tare spre destinatie.

acum daca ne gandim cat de intensa e apa care trece prin furtun, putem sa spunem ca pe acolo trece un metru cub de apa. dar asta e o cantitate asa ca ne mai trebuie o variabila. timpul (pentru ca metrul ala cub poate sa treca in 2minute sau in doua saptamani -- si nu ar fi acelasi lucru).

dar daca spunem ca trece un metru cub intr-un minut, asta ar fi o intensitate (introducem si timpul).

deci intensitatea este cantitatea de sarcini (electroni) care trece prin conductor intr-un timp.

cantitatea e in coulombi iar timpul e in secunde.

deci tensiunea e diferenta de potential, iar intensitatea e cantitatea de electroni ce trece pe acolo intr-un timp.

o sa incerc sa explic tensiunea altfel: sa zicem ca schiezi de la 100m altitudine la 0m altitudine. asta ar fi diferenta de potential. cu cat panta e mai mare cu atat forta e mai mare si ajungi mai repede jos.
diferenta de potential e in esenta o diferenta de forte.

sper ca ai inteles ceva. am mai explicat pe undeva. sper sa mai gasesc linkul.

| rrrp a răspuns:

Http://www.hobbytronica.ro/ce-este-curentul-electric/

la commenturi acolo unde e analogia cu apa.

si asta cu intensitatea e forta si tensiunea e viteza e total gresit. nici macar nu inteleg ce a vrut sa spuna. macar nu i mai derutati si pe altii :P.