| bleakk a întrebat:

Care ar fi diferenta intre TENSIUNE si INTENSITATE electrica mai pe intelesul tuturor.Nu-mi dati unitati de masura,nu imi dati descoperiri, ci doar cum sa iti dai seama cand se vorbeste despre intensitatea si tensiune. FUNDA

3 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

7 0

Tensiunea arată cîtă forță acționează asupra sarcinilor electrice din conductori. Iar intensitatea arată cîtă sarcină electrică trece pe secundă printr-o secțiune a conductorului.

Un circuit electric format dintr-o sursă de tensiune și un conductor cu o anumită rezistență conectat la bornele sursei se poate echivala cu un circuit de apă format dintr-o pompă și un furtun:

- sursa de tensiune --- pompa de apă
- conductorul electric --- furtunul prin care trece apa
- o tensiune electrică mai mare --- o diferență de presiune mai mare
- un curent electric mai intens --- un debit de apă mai mare
- un conductor mai subțire --- un furtun mai subțire

Furtunul lasă să treacă un debit de apă cu atît mai intens cu cît diferența de presiune de la capetele furtunului e mai mare și cu cît furtunul e mai gros.

Conductorul electric lasă să treacă un curent cu atît mai intens cu cît tensiunea de la capetele conductorului e mai mare și cu cît conductorul e mai gros.

| relian a răspuns:

Intensitatea si Tensiunea se refera la acelasi lucru si anume la curentul electric.
Tensiunea este presiunea curentului electric din acel cablu, ca sa intelegi mai usor te gandesti la un furtun cu apa care este inchis la capat,apa din furtun este curentul electric,apa care are o anume presiune,daca pui mana pe furtun ala este tare,cineva impinge apa apa cu o forta,cei da apei acea presiune.

In cazul nostru curentul este impins in cablu,vorbim asa babeste,deci este impins si sta in cablu sub o presiune,dar o numim tensiune,apa din furtun cu acea presiune o numim V care arata ce preiune are acel curent,exact ca si la furtunul cu apa. Daca tu ai pe acel furtun un manometru poti vedea presiunea din acel furtun si spui ca ai acolo X atmosfere,asa este si la curent ai pe cablu ala curent cu o tensiune de X volti.

Daca deschizi capatul furtunului cu apa,iese afara,cat iese afara este tot apa dar nu o mai numim apa sub presiune o numim debit de apa sub presiune,debitu ala sunt Amperii in cazul curentului eldctric,arata cat curent sub presiune iese afara la un moment dat.

De ce este asa? Ca si in cazul apei din furtun,noi putem deschide capatu la furtun putin,caz in care iese un debit X,sau putem deschide capatul de tto si iese alt debit de apa Y.
Asa si la curentul electric poate iese sau se poate consuma o cantitet X de voltii sau o cantitate Y,aceasta cantitata o numim altfel Amperi.
Curentul sta in cablu sau se consuma mereu avand acelasi voltaj,adica este mereu aclasi curent aflat sub aceiasi presiune.
Ca la apa la acel furtun, mereu vei avea maxima acea presiune de 4 atmosfere sa zicem,ai acea pompa care impinge mereu cu aceiasi forta si creeaza mereu acea presiune pe furtun,asa si la curent mereu avem acei volti,acel curent sub tensiune,sub presiune pe cablu,dar in functie de cat se consuma,avem cantitate diferita,sau avem o cantitate de curent x pe care o numim amperi.

Aia e tot, sunt 2 cuvinte ce se refera la acelasi lucru la un moment dat.
Daca nu consumi deloc vorbim doara de volti,iar cand consumam vorbim de volti si amperi,adica de presiunea curentului si de cat curent consumam, aia e toata diferenta

| horia2012 a răspuns:

Tensiunea e o diferenta de potential intre 2 puncte ale aceluiasi circuit electric. (ex. bornele bateriei)
Cand te referi la curenti-intensitate.
Cand te referi la volti-tensiune.