| ella_7332 a întrebat:

bunaa TPU :*

ma ajutati si pe mine la o intrebare >? big grin 2

1: care este diferenta dintre ampermetru si volmetru?

2: care este diferenta dintre intensitate si tensiune?

fundita :* mersi multtttttt big hug

2 răspunsuri:
| KoreaJapan a răspuns:

Intrebarea nr 1.
voltmetru este un instrument pentru măsurarea diferenţei potenţiale electrice între
două puncte de pe un circuit, a cărui unitate este volţi cu simbolul V. Unitatea are
acest nume în onoarea de fizicianul italian Alessandro Volta. Împreună ampermetru,
Wattmetru, varmeters, frecvenţa, cosphi (sau faza de metri) şi altele, este un
instrument pentru măsurarea mărimilor electrice.
Ca şi în alte instrumente, parametrii de bază ai un voltmetru trei (a se vedea de
măsurare pentru cantităţi electrice):
clasa de precizie (sau clasă)
domeniul de aplicare,
rezoluţie.
Un alt parametru la fel de important este tensiunea de izolare. Un voltmetru trebuie
să cunoască tipul de tensiune măsurate: DC tensiune, tensiune de curent alternativ
şi, în acest ultim caz, numai în cazul în formă de undă sinusoidală sau chiar diferite.
Cuprins [ascunde]
1 Tipuri de voltmetru
1.1 Prefaţă
1.2 Voltmetru ideal
1.3 Voltmetru magnetoelettrico
1.4 Voltmetru electromagnetice
1.5 Voltmetru electrodinamice
1.6 termica Voltmetru
1.7 Voltmeri electrostatica
1.7.1 eclator
1.8 Voltmeri inducţie
1.9 electronice Voltmetru
1.10 Voltmetru digital
1.11 Alte sisteme de măsură de tensiune
1.11.1 Potenţiometru
1.11.2 osciloscop
1.12 Referinte
Tipuri de voltmetru [modifică]

Rezumat [modifică]
Există mai multe instrumente pentru a măsura tensiunea între două puncte într-un
circuit. Există unelte pentru consumul curent (care sunt cele mai frecvente) şi există,
de asemenea, aceste instrumente amperometrici fără consumul de energie (de exemplu, voltmetre electrostatice). Toate aceste instrumente poate măsura o
tensiune direct de aşa-numitele metode directe, dar există şi metode indirecte pentru
măsurarea tensiunii (de exemplu, a se vedea metoda de opoziţie).
[Ideal voltmetru modifică]
Voltmetru ideal este un element a cărui rezistenţă este infinit, prin urmare,
corespunde unui circuit deschis. Întrucât cota sa în rezistenţă infinită între două
puncte nu pe un circuit schimba în niciun fel de funcţionare a circuitului în sine. Deşi
în realitate nu există nici un voltmetru ideal are o foarte important teoretică şi
simulare a circuitelor.
[Voltmetru magnetoelettrico modifică]
Principiul de funcţionare
Pentru a vedea principiul de funcţionare a mijloacelor de măsurare pentru cantităţile
electrice
Voltmetru magnetoelettrico
În practică, nu există nici o diferenţă între un voltmetru şi un ampermetru
magnetoelettrico magnetoelettrico. Singura diferenţă reală este că voltmetru are un
echipaj care este un multimetru handheld şi o rezistenţă serie de mare valoare şi
exact calibrate. Astfel, dacă vom aplica o tensiune în serie (milliammeter - valoarea
rezistenţă ridicată), instrumentul va circula un curent care este proporţională cu
tensiunea aplicată. Scara este calibrat direct în volţi sau multipli / sub. Pentru a
măsura tensiunea mai mare, creşte doar rezistenta in serie cu echipament mobil.
O caracteristică în prezent voltmetre este rezistenţa pe unitatea de tensiune. Mai
mult această valoare este mai mare decât instrumentul este un instrument bun şi ar
trebui să fie puţine întreruperi a circuitului nostru. De obicei, un voltmetru
magnetoelettrico are 20000 Ω / V cu aceste valori putem spune că este un voltmetru
de bună calitate.
[Voltmetru electromagnetică modifică]
Principiul de funcţionare
Pentru a vedea principiul de funcţionare a mijloacelor de măsurare pentru cantităţile
electrice.
Electromagnetică voltmetru
Chiar şi pentru acest instrument vine de la ampermetru corespunzătoare. Folosit un
ampermetru scară mică (cu ajutorul unui multimetru electromagnetice handheld) şi
rezistenţe serie se inserează cu mare precizie şi de valoare. Cu această metodă
puteţi crea voltmetre pentru a aduce relativ mici (aproximativ 50 V), în cazul în care
avem nevoie pentru a aduce mai mici voltmetric trebuie să includă rezistenţe
corespunzătoare în paralel.
Aceste tipuri de voltmetre sunt, în general, construite pentru a vă ducă direct la 100
a se vedea Dacă vom avea nevoie pentru a măsura o tensiune trebuie să fie incluse
cu transformatoare de tensiune.
Aceste instrumente au o rezistenta pe unitatea de tensiune este de aproximativ 50
Ω/ V

[Electrodinamice voltmetru modifică]
Principiul de funcţionare
Pentru a vedea funcţionarea instrumentelor de măsură pentru cantităţile electrice.
Electrodinamice voltmetru
Cele două bobine în acest instrument sunt conectate în serie, şi aşa cum sunt văzute
anterior voltmetre pentru a măsura tensiunea este parte a unei serii speciale de
rezistenţă.
Aceste tipuri de voltmetre sunt, în general, construite pentru a vă ducă direct la 100
a se vedea Dacă vom avea nevoie pentru a măsura o tensiune trebuie să fie incluse
cu transformatoare de tensiune.
Aceste instrumente au o rezistenta pe unitatea de tensiune este de aproximativ 50
Ω/ V
[Termica Voltmetru modifică]
Principiul de funcţionare
Pentru a vedea principiul de funcţionare a mijloacelor de măsurare pentru cantităţile
electrice.
Voltmetru de expansiune termică
Chiar şi acest instrument este derivat din ampermetru corespunzătoare. Lucrul cu
temperaturi foarte ridicate este atât un avantaj, dar, de asemenea, un dezavantaj. Să
vedem de ce aceste două declaraţii. Avantajul este că nu este nevoie pentru a
introduce o compensaţie de rezistenţă schimbările de temperatură (care este
întotdeauna necesară pentru bobine cu alte voltmetre). Dezavantajul este că ele au o
rezistenta pe unitate de tensiune este de aproximativ 5 Ω / V
Termocuplu voltmetru
Chiar şi acest instrument este derivat din ampermetru corespunzătoare. Comparativ
cu voltmetre dilatare termică au unele avantaje, inclusiv rezistenţa pe unitatea de
tensiune care variază de la 5 Ω / v până la 1.000 Ω / V Clasa de precizie este de
aproximativ 0,5% în cele mai bune instrumente. Din acest motiv, în cazul în care aveţi nevoie
pentru a măsura tensiuni foarte mici (de la milivolţi până la un moment dat), acest
instrument este preferabil să se voltmetru electrodinamice corespunzătoare.

Voltmetre electrostatice [modifică]
Principiul de funcţionare
Pentru a vedea principiul de funcţionare a mijloacelor de măsurare pentru cantităţile
electrice.
Electrostatica voltmetru
Voltmetru electrostatic rezultat direct dall'elettrometro cu toate trucuri pentru a face
mai robust şi direct utilizabile. Deoarece tânăr implicat este foarte mică. Deci,
suspensii foarte delicată, sau a instala (şi aici reveni all'elettrometro) sau dacă
trebuie să crească tensiunea disponibile. Din acest motiv, voltmetru electrostatic
este un instrument pentru mediu şi tensiuni mari (peste 10.000 de st).
Dacă vă construi un voltmetru electrostatică opoziţia o serie de alternative de plăci
(corpuri de încă mulţi s-au opus în continuare armura mobil mai multe, se înmulţeşte
astfel încât rezultatul final), puteţi avea instrumentele necesare pentru a tensiunilor
chiar mai modeste (pentru 100 V). În aceste instrumente, cuplul de amortizare este
dată de un magnet permanent care acţionează asupra armuri mobile ale voltmetru.
Pentru a preveni deteriorarea instrumentului atunci când este alimentat, există
valoarea rezistenţei mare între un terminal de externe şi seturi de armuri pentru
scopul specific de a face destul de lent de încărcare de consolidare a instrumentului.
Cu toate ca tensiunea alte all'armatura mobil este dat prin antagonist de primăvară.
Dacă vom avea nevoie pentru a măsura voltmetru electrostatic de înaltă tensiune
este utilizat cu mai mici sau chiar s-au opus armarure un voltmetru în cazul în care
principiul de funcţionare se bazează pe variaţia distanţei dintre plăci. Acest tip de
voltmetru electrostatice pentru a măsura tensiuni pot vedea bine peste 500.000 de
Marele merit al acestei clase de instrumente de măsură este lor scăzut de auto-
consum care este de ordinul a câteva zeci de milionimi dintr-un amper (aproximativ
10 microamps), cu tensiune de frecvenţă (42 - 60 Hz).
[Eclator modifică]
Un instrument care este adesea confundat cu voltmetru electrostatic este eclator.
Diferenţa este uriaşă din punct de vedere practic, deoarece voltmetru electrostatic
dă o valoare de tensiune în circuitul meu, fără schimbarea regimului, ceva care nu
este eclator, dat fiind faptul că la o anumită tensiune este de download, care se duce
la schimbarea regimului. În general, eclator este utilizat pentru testarea de izolare de
tensiune pe diferite masini electrice. În acest precise folosind eclator este poziţionat
paralel cu masina supus încercării, astfel încât tensiunea de alimentare de testare, de
asemenea, eclator. Eclator de obicei se face din două bile de metal, opuse reciproc,
alimentat de tensiune de încercare. Există scânteie axa orizontală şi verticală, deşi
nu modifice în mod substanţial modul în care operează.

| relian a răspuns:

Voltmetru masoara curentul electric dintr-un cablu (V)curent care are o anumita presiune, iar ampermetru masoara cantitatea de curent ce trece la un moment dat printrun cablu (A) si se numeste amperaj.

Diferenta dintre cele doua cuvinte pentru ca sunt 2 cuvinte ce se refera la exact acelasi lucru, deci cele 2 arata starea curentului electric in cablu la un moment dat.
Spui volti adica ce presiune ai in acel cablu,presiune sau tensiune.
Spui amperi adica cata cantitate din acea presiune se deplaseaza la un mom dat prin acel cablu.
Cand nu exista consum,atunci nu exista nici amperi,pentru ca nu se consuma nici o cantitate din acel curent.
Cand se consuma,prin cablu trece o cantitate X de curent,cantitate care depinde de consumator,cat trage acel consumator cat foloseste el.
Fa comparatie cu un furtun cu apa. Furtunu are apa pe el, la capat este inchis.
Apa din furtun are o anume presiune, deci cineva apasa asupra ei sau o impinge cu o viteza, la capat furtunul fiind inchis viteza aia cu care apa este impinsa creeaza o presiune.
Apa sub presiune din furtun este curentul electric notat cu V.
Daca deschizi furtul la capat, apa o sa curga si va iesi de acolo o cantitate de apa X, asta datorita ca cineva impinge apa aia cu o anumita presiune constanta.
Acea presiune sunt Voltii in cazul curentului, iar cantitatea de apa ce iese cu acea presiune este numita Amperii in cazul nostru.