| Marvinmiau a întrebat:

Salut, imi puteti recomanda cel mai bun DCLR de la Nikon sau Cannon, la cel mai bun pret si de unde il pot lua?

6 răspunsuri:
| ChristianKalman a răspuns:

Bună! Depinde de bugetul tău. Astfel îți pot recomanda cel mai bun și la cel mai bun preț, în funcție de bugetul tău. Să știi că mai mult decât atât, contează și ce obiective pui pe un DSLR/Mirrorless. Așadar, care este bugetul tău? happy

| NLS a răspuns:

Cel mai bun DSLR de la Canon, (sau unul dintre cele mai bune)
este EOS 5D Mark IV.
Si costa aprox 21.600 ron
Sau doar corpul, la 17.000 ron., si cumperi tu ce obiective vrei.

Pentru ca obiectivul conteaza mai mult decat aparatul, iar unul bun, e foarte scump.

Alte aparate:
Canon EOS 1DX Mark II > 27.764 ron
Nikon D5 body Dual XQD > 31.499

Eu am un obiectiv 17-55 f/2.8 de la Canon, a costat vreo 900 euro doar el, si corpul (aparatul) inca pe atat (EOS 70D).

| Marvinmiau explică (pentru ChristianKalman):

Cam pana in 10.000-15.000 de lei

| NLS a răspuns (pentru Marvinmiau):

In bugetul acesta, nu poti sa iti faci un arsenal de ustensile bune, cu care sa poti fotografia orice, in orice situatie.
Si exista foarte multe scenarii diferite.
De exemplu...
Pentru fotoreportaj si orice alta situatie ce necesita multe fps, as merge pe mirrorless-urile de la Sony, sunt mult mai bune. (mai multe fps la fotografia in rafala, si axact de asta ai nevoie in acest scenariu).

Pentru portrete si peisaje, e mai important obiectivul decat body-ul.

Pentru scenarii cu lumina scazuta, e nevoie de deschidere mare a diafragmei, si obiectivele de genul sunt o mica avere, basca- nu se prea gasesc in variante cu zoom.

Asa ca ar fi de ajutor niste detalii suplimentare despre ce vrei sa realizezi si ce pretentii ai (fotograf in devenire? )

| Marvinmiau explică (pentru NLS):

Nu, nu chiar, e mai mult un hobby

| NLS a răspuns (pentru Marvinmiau):

Eu am luat ce am zis mai sus, si sunt multumit momentan. Desi, daca aveam buget mai mare, as fi inceput altfel. Total diferit.

Nefiind fotograf, nu am ales si nu am de gand sa aleg obiective fixe... din mai multe motive. Unul ar fi pretul. Obiectivele fixe de calitate sunt oricum scumpe, iar daca ai nevoie de vreo 5 diferite...
Al doilea ar fi simplitatea si comoditatea de lucru cu cele cu zoom, nu mai trebuie sa schimbi obiectivele atat de des.

Am ales f/2.8 pentru a avea o calitate decenta in spatii iluminate precar (interior de biserici, muzee, sau la apus).
Ideal ar fi f/1.8 sau f/1.4, dar trec de 1800 euro binisor, fiecare.

Acum sa-ti zic ce am ales eu, din tabara Canon.
Un body 70D (mi se pare ca a fost 900 euro, acum gasesti asa ceva mult mai ieftin, la SH, dar nu recomand, pentru ca a aparut intre timp 80D si 77D)
Iar ca obiectiv, am luat un Canon EF-S 17-55mm 1:2, 8 IS USM (tot 900euro)

https://www.amazon.de/......B000EOTZ7G

Exista obiective cu f/2.8 de la Sigma si Tamron, mai ieftine, dar cele Canon sunt mai calitative (mai putine aberatii cromatice, datorate lentilelor mai bune, in numar mai mare si grupate mai inteligent)

Varianta ideala ar fi asta:
un body Nikon (D7300, D7100...)
AF-S NIKKOR 14-24mm f/2.8G ED (1200 euro)
AF-S NIKKOR 24–70mm f/2.8E ED VR (2000 euro)
si daca simti nevoia sa spionezi pe cineva si sa imortalizezi momentul, sau sa fotografiezi animale in mediul lor...
AF-S NIKKOR 70-200mm f/2.8G ED VR II (1600-2000 euro)

Cum depaseste bugetul tau, ai putea incepe la fel ca mine, cu un Canon 17-55 f/2.8 si un 80D si iti mai raman niste bani pentru un trepied, sau un blitz, o baterie externa, carduri rapide si incapatoare...