| Bilii a întrebat:

Salut! Imi puteti spune daca un i3-9100f impreuna cu placa de baza

https://www.emag.ro/......DTPSC5BBM/

si ramii

https://www.olx.ro/d/oferta/hyperx-fury-black-16gb-ddr4- cl14-IDfgfd5.html

Merg impreuna?

Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Peste tot. 10100F nu vine fara cooler... Intel mereu au pus un cooler stock in cutie la procesoarele mainstream.

13 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

9100F, acum, NU! Ai 10100F-ul care e quad core cu 8 thread-uri...

| Bilii explică (pentru GabiDumitrescu):

Ce placa de baza sa iau pentru 10th gen? IeftinA

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bilii):

Depinde ce intelegi prin ieftina. Pe la 300-350 RON sunt niste placi decente. https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/h410m-s2-v3/

| Bilii explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi poti spune daca merg ramii de mai sus si gtx 1060 6gb pe aceasta placa de baza? Impreuna cu i3 10100f?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bilii):

Pai e DDR4, daca nu e prajit cumva nu are de ce sa nu mearga.

| Bilii explică (pentru GabiDumitrescu):

Stiu ca e ddr4 dar mai trebuie altceva sa mearga pe o placa de baza in afara de ddr?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bilii):

Ce sa mai trebuiasca? In principiu e compatibil. Placa video ai, procesor o sa fie... recomand un SSD PCIe, ca tot are slot placa de baza si e pacat sa nu pui un M.2.

| Bilii explică (pentru GabiDumitrescu):

Am deja ssd dar cum imi dau seama de care e. Stiu ca e sata III. Si collerul merge pe orice placa de baza nu?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bilii):

Coolerul trebuie sa fie compatibil cu socketul. Asta gasesti pe site-ul producatorului sau te uiti cu atentie la sistemul de fixare. SSD care seamana cu un hard mai mic e old-school, astea pe PCIe in format M.2 arata ca un bat de memorie.

| Bilii explică (pentru GabiDumitrescu):

Coolerul il am old school, merge si asa?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bilii):

Cooler old school poate fi si din 1990 toamna. Pune si tu o poza sau un link. P.S. Oricum 10100F-ul vine cu cooler in cutie, deci...

| Bilii explică (pentru GabiDumitrescu):

Imi dai link de unde vine cu tot cu cooler in cutie?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Bilii):

Cod voucher 1% la garaj: 92WQ7UMX
Daca ai alte nelamuriri, poti sa ma cauti in privat.