| andreizwx a întrebat:

Salut, in curand cei de la rds vor veni sa imi introduca fibra optica pentru internet in casa, dar am o intrebare in legatura cu cablurile care o sa intre in casa vor schimba firul cel vechi care duce pana la router actual am utp cat 5e am cautat si am vazut ca poate duce pana la 1000 Mbps, eu am facut upgrade la 500 de la 100?

Răspuns Câştigător
| UserRo10 a răspuns:

Digi va veni cu fibra optica ce este un fir subtire si mic pana intr-un dispozitiv numit ONT unde se desparte in cablu de internet si de tv. Roaga-i de la ont la calculator sau echipament sa iti pune cat 5e sau cat6. Vechiul cablu e al tau si tu poti sa-l anulezi

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Vor schimba cablul care vine de afară la tine în casă + "cutia" în care intră.

| VoidEternal a răspuns:

Pai fibra optica e o tehnologie diferită. Utp-ul tau e cupru, fibra optica e sticla.

Vor schimba deci și cablu și routerul clasic pe care îl ai, îți vor pune un ONT care știe să convertească semnalul din fibra. Acel ONT se conectează la un router, deși mai nou cred că e totul integrat in același echipament. Daca vrei să îți păstrezi routerul, deși daca e mai vechi nu recomand, vorbești cu ei si îți pot seta ont-ul in mod bridge, și îți legi routerul vechi la ONT ca să-ți păstrezi rețeaua actuala. Dar între router și ONT pune macar un cat6 daca alegi sa mergi pe varianta asta.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Aceasta intreaba i pe ei nu stim noi ce vor decide ei.

| sierra1 a răspuns:

"fibra optica... vor schimba firul cel vechi care duce pana la router actual "

ție-ți aduc in casa fibra optică și un terminal ont combinat cu router. De restul, te ocupi tu