| TheAnnon69 a întrebat:

Intenţionez sa achizotionez un HDD cu o capacitate de 1tb. Ce ar fi mai recomandat dintre Seagate barracuda si WD blue? ( + argumente, daca se poate)

Răspuns Câştigător
| Noone09 a răspuns:

In general nu prea conteaza marca ..conteaza cate rotatii are pe minut cata memorie proceseaza pe secunda ..in general hdd urile sunt foarte fragile daca il scapi sau dai cu pumnul usor in el se duce asa ca mai degraba iei un ssd ala nu se strica usor si are o viteza de procesare de 10 ori mai mare ca un hdd chiar daca e mai scump

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Uita-te mai mult pe RPM si Buffer; eu am avut pana acum si WD si Seagate; majoritatea hdd-urilor (de laptop) ce veneau a fi reparate, ce dadeau "Crash" au fost WD (in ideea ca nu au pus producatorii Seagate. Oare pentru ca Seagate erau mai bune sau pentru ca nu? N-ai de unde sa stii. Statistica verific-o foarte bine; eu as trage spre ambele. Daca vine vorba de 2tb, ia barracuta cu un buffer mai mare, chiar ofera o garantie mai mare ca hdd-urile standard.