| StanescuAuritaGavrila a întrebat:

Din cele doua HDD-uri pe care sa-l aleg, si cateva argumente!
HDD Seagate BarraCuda® 1TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA III, sau
HDD WD Blue 1TB, 7200rpm, 64MB cache, SATA III
Care e mai bun dintre ele pentru jocuri?

Răspuns Câştigător
| Eduard619 a răspuns:

Dintre cele 2 poti alege pe oricare nu sunt diferente vizibile

| RAY a răspuns (pentru Eduard619):

Nu vad de ce ar fi existat diferenta asta de 3, 4 fps urii poate s-a dat o actulizare de drivere la placa video, cine stie, nu vad legatura

| Eduard619 a răspuns (pentru RAY):

Ba este destul de logic man.
Tu ai Windows instalat pe SSD iar jocul pe WIndows.
Windows SSD Speed>Windows HDD Speed deci mi se pare logic.

| RAY a răspuns (pentru Eduard619):

Tu ai Windows instalat pe SSD iar jocul pe WIndows, gresit
jocul nu este instalat in windows

| Eduard619 a răspuns (pentru RAY):

Da omule dar tie daca-ti merge mai bine windows ul nu ti se pare normal sa mearga mai bine si jocul?laughing

| RAY a răspuns (pentru Eduard619):

Nu are legatura una cu alta, un joc tine de perfomantele gpu, cpu, ram

| Eduard619 a răspuns (pentru RAY):

Mno fie ca tine omule xD.

| relian a răspuns (pentru RAY):

Jocul ala nu ruleaza pe un sistem de operare, in cazul asta wind? Deci omu stie ce zice.Acu ca nu-s diferente aici tu ai dreptate.Eu am facut chsestia asta pe un sistem f bun,a venit cu HDD,iar eu am pus un SSD de top,deci cel mai bun la ora respectiva,sau poate ca e si acum de tot,Samsung Pro si exact ce spui tu nu sesisezi tu mare lucru. Poate sa monitorizezi,aia e altceva,deci mai mult ca sigur el a facut un test ceva si asta ia aratat, dar sa sesisezi tu, nu prea ai ce.
Eu sincer nu jucam jocuri, foloseam calculatorul normal, general use, si nu am vazut ceva sa zici wow.Deci nici nu am pus hibrid am pus direct SSD si cel mai tare.
De pret, sunt si astea ieftine dar acum depinde si ce vrei.Dar se pare ca sau ieftinit destul de bine si SSD-urile acum.Mai bun ar fi un SSD din ala cel instalezi direct pe placa de baza, nu ma ocup cu calculatoare, stiam cum ii zice dar de ceva ani nu mai sunt la curent cu nimic laughing nu mai ma intereseaza.Inainte ma interesa ca faceam si eu magarii de genul asta, asta asa doara pentru mine, pentru amici, dar de cand am trecut la Apple la revedere, nu mai sunt curios de rahaturi de wind si alte nimicuri de astea.
Deci poate sa bage un SSD de asta direct pe motherboard si poate se simte ceva mai bine.De exemplu Apple din astea folosesc si la laptopuri si la desk si la iMacuri.

| RAY a răspuns (pentru relian):

Eu nu am spus ca ruleaza prin windows si ca nu e instalat in folderele windowsului, jocul e instalat pe alt hard in cazul lui

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Categoric pe WD.
Statistic sunt mult mai fiabile.

| RAY a răspuns:

HDD Seagate BarraCuda

| Eduard619 a răspuns:

HDD-ul nu o sa te ajute sa-ti ruleze jocurile mai bine, daca vrei un mic boost pentru gaming instaleaza windows pe un SSD si atunci chiar se va observa diferenta.

| RAY a răspuns (pentru Eduard619):

Nici ssd nu are nici o legatura cu jocul, doar memoria ram, placa video, cpu face diferenta, hai sa spunem daca te joci cs si descarci harti poate atunci

| Eduard619 a răspuns (pentru RAY):

Eu nu vorbesc in necunostinta de cauza man, am instalat un ssd fara schimb de alte piese si am primit un boost de 3-4 fps in jocuri.

| RAY a răspuns (pentru Eduard619):

E si asta ceva, recunosc, dar ssd e scump, in schimb hdd normal e mult mai ieftin
https://www.pcgarage.ro/ssd/samsung/860-evo-1tb-sata-iii-25-inch/
vs
https://www.pcgarage.ro/......0rpm-64mb/

| Eduard619 a răspuns (pentru RAY):

Intr-adevar dar SSD ti-ar trebui numai pentru sistemul de operare, unul de 120gb e suficient. Unul care se gaseste si la 150 ron.
Recomand combinatia HDD 1tb pentru memorie iar pentru instalarea sistemului SSD.

| RAY a răspuns (pentru Eduard619):

Tu aveai jocul instalat pe ssd sau pe hdd?

| StanescuAuritaGavrila explică (pentru Eduard619):

Am SSD cu windows instalat pe el, hdd vreau sa-l folosesc de stocare si uneori gaming!

| Eduard619 a răspuns (pentru RAY):

Hdd

| PumpkinDoll a răspuns (pentru RAY):

Pe ssd se baga windowsul si pe hdd ti jocuri si alte chesti?

| RAY a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Da

| StanescuAuritaGavrila explică:

Pai ' am hotarat sa-l aleg pe acesta HDD Seagate BarraCuda 1TB, 7200rpm, 64MB, am mai cautat pareri pe nea gugal, diferente mari nu prea sunt, Seagate e mai rapid la scriere, iar WD BLUE, mai rapid la citire...