| onlYTRAnce a întrebat:

Salut la toti!
am o problema cu hard disk-ul de 2 zile calculatorul nu-l mai recunoaste? ce poate fi?
pina acum a mers perfect niciodata n-am avut probleme...
e un seagate barracuda 7200, 10 de 250Gb
multumesc pentru raspuns!

Răspuns Câştigător
| florin1979 a răspuns:

Scoate-l si bate usor in el cu manerul unei surbulnite. s-ar putea sa se fi blocat de la socuri! eu am patit asta. si l-am rezolvat. apoi vezi daca o ia. poti lasa chiar capacul deschis la carcasa si dupa 5-10 minute pui mana pe el sa vezi, se incazleste cat de cat! daca nu, cum au zis colegii nostri, testeaza-l pe alt pc. noi, acum sunt foarte scumpe, abia prin ian-febr vor da preturile inapoi(probleme cu productia in asia)

6 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Poate fi mort. Se intimpla mai des decit ar trebui. Sper ca aveai salvate datele importante prin diverse locuri. Nu de alta, dar sansele de a recupera date sint destul de mici, iar costurile pot trece de mia de euro lejer.

| Danutza27 a răspuns:

Eu as incerca cu hdd pe alt calc si daca nu il recunoaste ii faci de 6 saptamini.Cum se manifesta? clantane? acum beleau este cam asa daca hdd clantane este dus mecanic =ciuciu sa il repari. Daca nu miriie nimic =electronica arsa. Cauti pe www.okazii.ro si pe acolo gasesti electronice la preturi subtiri obligat hdd donator sa fie identic cu al tau.Tot de acolo poti lua si hdd ieftinache SH dar numai probat la greu cu hd tune pro.
Intra in bios si poti da optiunea sa il auto/detecteze si daca nu da de el pai nu e bine.Da si tu mai multe date cum se manifesta hdd ce zgomote scoate alt calc il vede?

| Azael2k a răspuns:

Multiple si varii motive...
1.In BIOS il vede?
2.Ce iti apare atunci cand pornesti calculatorul?

| EmmaEmutza a răspuns:

Ma pricem in PC-uri, si raspunsul meu ar fi urmatorul:
1. dupa cum ai spus,mi se pare un HDD, ff bun, dar nu til citeste fiindca si-a dat un reset,(mi s-a intamplat)
2.este ars, dar nu cred,
3.innauntrul lui, problema ar fi urmatoarea (marcat cu rosu)
http://www.google.ro/......tp?/imgres
In poza E PRACTIN CREIEUL, de acolo e problema, in rest nu mai am raspunsuri

| onlYTRAnce explică:

Acum am deschis capacul si am luat HDD-ul in mina! acum vreo 3-4 ore nu se auzea deloc acum a inceput sa dea un pic de zgomote ciudate dar nu se aude prea tare!
incerc sa intru in bios! mersi pentru ajutor!

| onlYTRAnce explică:

Am facut un restart la calculator a dat niste sunete timp de vreo 1min pina am intrat in bios apoi s-a oprit pina am intrat in sistema... acum din nou da niste sunete si se incalzeste dar se opreste...gata e pe "moarte"?