| Knight141 a întrebat:

Salut lume, as vrea sa imi inlocuiesc placa video, am o unitate HP compaq dc7600 small form factor cu o placa video de 256MB si as vrea sa sttiu daca o pot inlocui cu o Placa video GIGABYTE GeForce® GT 210, 1GB DDR3, 64-bit, este compatibila?, mentionez faptul ca am procesor Intel celeron 3. 06Ghz si 2 gb ram, iar placa video actuala este Intel r 82945g express chipset family. Nu stiu daca isi au rost aceste detalii dar doar vreau sa fiu sigur, in orice caz, este compatibila placa? si merita sa schimb?

Răspuns Câştigător
| Catabtr23 a răspuns:

Nu poti schimba placile pentru ca nu sunt aceeasi chestie. Placa Intel 82945g este placa integrata pe placa de baza, si nu poate fi scoasa. In cazul in care nu se vrea sa se foloseasca placa video integrata, se adauga placii de baza o placa dedicata, mai exact una ca a ta, Gygabite GT210. Se poate adauga placa aceasta la placa de baza si folosita in locul celei Intel 82945g. Deci raspunsul este DA, poti adauga placa Gygabite GT210 si folosita, nu inlocuita cu cea integrata(Intel 82945g).

2 răspunsuri:
| Knight141 explică (pentru Catabtr23):

Multumesc

| CPAElites a răspuns:

Mai bine cumperi alt pc second hand.