| bRom a întrebat:

am o placa video integrata Intel(R) 82945G Express Chipset Family si as vrea sa-mi cumpar o placa video dedicata
http://www.emag.ro/......EDY0DBBBM/
As vrea sa stiu daca placa video este compatibila cu placa de baza ECS 945GZ/CT-M.
Dau funda!
Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
neluL
| neluL a răspuns:

E compatibila dar nu e buna de nimic referitor la gaming! Geforce 210 e cea mai slaba din gama ei. Vezi ca ti-am recomandat o placa video la o intrebare anterioara.

| bRom explică (pentru neluL):

Eu nu ma joc jocuri cu grafica mare.Eu ma joc MMORPG-uri.
Metin 2, Jade Dynasty, WoW.

| neluL a răspuns (pentru bRom):

Am inteles, totusi nu pot sa te las sa arunci banii aiurea, fara sa-mi spun parerea. Referitor la cifre ->Uite cum sta treaba in placile grafice, prima cifra reprezinta numarul de serie sau modelul de placa video, Avem seria 2, 3, 4, 5, 6 si seria 7 la aceste placi video dar aceasta cifra nu reflecta performanta placilor. In principiu nu te gandi ca seria 7 este mai buna decat seria 6 dar este mai noua ca model. Acum despre celelalte cifre de dupa 6 si 7 si anume 10 - 20 - 30...reflecta performanta placilor video dupa cum urmeaza
10-20 - placi video slabe 210, 310, 410M, 510, 610, 710M.
30-40 - low-end
50 - entry-level
60 - medii
70-80 - high end
90 - cele mai performante - The Best!
Bineinteles ca in calcul se ia si numarul de BITI cat si modelul DDR 2-3-5, memoria.

| bRom explică (pentru neluL):

Deci ce zici?
Sa cumpar placa video?
Ar merge pe placa de baza ECS 945GZ/CT-M, un procesor Intel Pentium 4 CPU 3.20 GHz si 2 gb ram?
Pentru placa asta video este recomandat sa ai 3gb ram.

| neluL a răspuns (pentru bRom):

Care din ele? Cea de la intrebare sau cea recomandata de mine?

| bRom explică (pentru neluL):

Asta,dar nu mi-ai zis nimic de alta placa.

| neluL a răspuns (pentru bRom):

Asa? Alege una de aici, care vrei tu http://www.pcgarage.ro/......morie-128/

| neluL a răspuns (pentru bRom):

Buna asta!

| bRom explică (pentru neluL):

Ok,mersi mult ca ai avut rabdare sa-mi raspunzi la toate intrebarile.

| neluL a răspuns (pentru bRom):

Nici o problema! Cu placere! wave bye, bye

| bRom explică (pentru neluL):

Scuze ca te deranjez, dar placa asta video pe care am ales-o functioneaza bine cu 4 gb ram.Eu am 2 gb ram, ce se poate intampla?

| neluL a răspuns (pentru bRom):

Nu conteaza cat ram ai, nu se intampla nimic referitor la performanta ei! Ar putea sa te limiteze procesorul in cel mai rau caz.

| bRom explică (pentru neluL):

Mersi mult, asta a fost tot ce am vrut sa stiu.

| neluL a răspuns (pentru bRom):

Cu placere! wave bye, bye

16 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Da, va funcționa, dar va suferii downgrade la viteza de transfer pe PCi e v1.Dar nu se va simții asta cineștie cât de mult, că precis nu faci editare grafică sau chestii ce impun viteză de procesare grafică. Succes

| MihaelaCarbunaru a răspuns:

Da este compatibila dar e cam slabuta http://bit.ly/1pZ4YbJ