| nelutu1 a întrebat:

Salut m-am gandit sa fac un upgrade de ram la laptop (un HP Compaq 6720s). El initial avea doua placute de 1gb fiecare si eu am luat doua placute de 2gb fiecare. Problema mea este ca laptopul nu vrea sa incarce windowsul (am windows vista home basic instalat) cu niciuna dintre placutele luate de mine. Configuratia este la prima placuta hunix ( 2gb 2Rx PC2-5300S-555-12) a doua Kingston (2gb 2Rx8 PC2-6400S-666-12-E2) si placutele originale din laptop au configuratia (1gb 2Rx8 PC2-5300S-555-12). Cu ambele placute de 2gb in laptop acesta incarca putin din windows si apare un ecran albastru cu mult scris si se restarteaza. Cu placuta de 1gb in primul slot si prima placuta de 2gb in slotul doi apare logo HP si dupa aia scrie (BOOTMGR image is corrupt. The system can not boot). Cu placuta de 1gb in slotul 1 si cu placuta a doua de 2gb in slotul doi laptopul incarca putin din windows apare ecranul albastru cu scris si mi se restarteaza. Cu ambele placute de 1gb fiecare in sloturi laptopul merge perfect. Imi puteti spune ce pot face sa imi mearga macar 1 placuta de 2gb si una de 1gb sa nu fi dat banii pe ele degeaba, va rog frumos. Astept raspuns cat mai urgent. Multumesc.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Ce îți scrie în acel blue screen?
Montează amândouă plăcuțele de ram, asta dacă știi precis că sunt acceptate de placa de bază(fregvență, latență tip, etc), intră în bios și încearcă un load default settings și apoi fă un memTEST. Dacă în urma testului de ram programul spune că ramii sunt ok, seinstalează wingozu și apoi ar trebui ca totul să fie bine.Succes

10 răspunsuri:
| laptopnews a răspuns:

Vezi care e memoria maxima suportata de laptop! Daca nu te pricepi, mergi la un service autorizat HP! Succes!

| nelutu1 explică (pentru laptopnews):

Salut pe siteul HP spune up to 4096-MB total deci ar trebui sa mearga, daca ai timp uite si linkul catre specificatiile laptopului: http://h20000.www2.hp.com/......cument.jsp Multumesc de raspuns

| nelutu1 explică (pentru laptopnews):

Vand ca nu mai merge linkul uite aici specificatiile:
Processor 1.73 mhz Intel celeron
Chipset Mobile Intel GM965 or GL960
Memory DDR2 SDRAM, 667-MHz, 8 two dual channel SODIMM memory slots, supports 512/1024/2048-MB, up to 4096-MB total
Hard drive(s) SATA 80/120/160-GB 5400 rpm, HP DriveGuard
Removable media 12.7-mm optical drives: DVD+/–RW SuperMulti DL LightScribe, DVD+/–RW SuperMulti DL, DVD/CD-RW Combo
Display 15.4-inch diagonal WXGA (1280 x 800)
15.4-inch diagonal WXGA BrightView (1280 x 800)
Graphics Intel GMA X3100, up to 384-MB shared system memory
Audio High Definition Audio
Mono speaker
Stereo headphone/line out
Stereo microphone in
Wireless support Intel 802.11a/b/g/draft-n, a/b/g, b/g
Broadcom 802.11a/b/g, b/g
Bluetooth 2.0
HP Wireless Assistant
Communications Intel Fast Ethernet Integrated Controller (10/100 NIC), 56K v.92 modem
Expansion slots 1 ExpressCard/54 slot
Secure Digital (SD) slot
Ports and connectors 3 USB 2.0 ports
VGA
Stereo microphone in
Stereo headphone/line out
Power connector
RJ-11/modem
RJ-45/ethernet
Input device Full-sized keyboard
Touchpad with scroll zone
Security Device Access Manager for HP ProtectTools
Kensington lock
Dimensions (h × w × d) 1.27 in (at front) x 14.1 in x 10.5 in / 32.3 mm (at front) x 358 mm x 266.8 mm
Weight Starting at 5.5 lbs / 2.49 kg (weight will vary by configuration)
Power 6-cell (55 WHr) Lithium-Ion battery
6-cell (47 WHr) Lithium-Ion battery
65W HP AC Adapter

| nelutu1 explică (pentru DeyCj):

Mersi am sa incerc.

Răspuns utilizator avertizat
| RGD a răspuns:

Pai nu iti merge deoarece nu supaorta laptopil sau placa de baza. vezi ca scrie in interiolur lui cum se numeste placa intri pe site si vezi cat suporta

| Fizica_Md_1995 a răspuns:

Toate placile RAM trebuie sa detina aceeasi memorie, asa ca elimenele pe cele de un GB si lasale doar pe cele de 2 GB

| nelutu1 explică (pentru RGD):

Am intrat pe siteul HP si am pus specificatiile mai sus si din specificatii reiese ca ar merge maxim 4gb pe laptop dar nu pricep de ce nu merg.

| nelutu1 explică:

Am testat ambele memorii in laptop si ambele au dat eroare. Prima a dat eroare imediat cum am dat testare, iar a doua a stat in jur de 10 secunde in modul testare si dupa aia a dat eroare si aceasta. Deci cred ca nu este buna niciuna dintre ele. Multumesc oricum pentru raspunsuri.

| Marius47 a răspuns:

Mai bine bagai din nou windowsu siti mergea
o pateam si eu dar la mine erea cv mai complicat dar cu rami cu unu de 1gb si unu de 2gb asa putin din windows si ecranu albastru restart inseamna pentru mine : BAGA FRATE WINDOWSU DINOU!