| Radu201828 a întrebat:

Mi-am instalat Codeblocks pe laptop si am o problema. Cand deschid aplicatia se vede totul neclar ca si cum ar fi o rezolutie foarte mica. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Am gasit ceva:"Try right clicking on the codeblocks.exe file and looking at Compatibility tab.
I suggest trying the "Override High DPI"; this is just a guess."

2 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Cica si asta ar merita incercata: pui asta in notepad si-l salvezi cu extensia ".bat":

@set "__COMPAT_LAYER=~ HIGHDPIAWARE" & start "" /max "CbLauncher.exe"

| Radu201828 explică (pentru LPCTSTR):

Multumesc mult! Am incrercat prima varianta si acum se vede bine.