| MihaiOvidiu757443 a întrebat:

Salut,
Mi-am luat niste componente, in afara de placa video din cauza preturilor exagerate. Ma gandeam daca pot pune o placa video mai veche pe niste componente noi, fara sa le stric. Placa video este Gigabyte HD 6450. Procesorul:10400f. Placa de baza:b460m Aorus Pro. Sursa: Cv650. Ram:G-skill Ripjaws 16gb 3200mhz. HDD 1tb Barracuda. Cooler Gte v2.
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Sa inteleg ca piesele sunt urmatoarele (cele mai importante):
Placa de baza: https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b460m-aorus-pro/
Placa video: https://www.pcgarage.ro/placi-video/sapphire/radeon-hd6450-1gb-ddr3-64-bit/
Procesor: https://www.pcgarage.ro/......29ghz-box/

Da, ele se potrivesc. Dar trebuie sa te gandesti pe parcurs ca sa schimbi placa video; deoarece intotdeauna te vei bucura de performantele celei mai slabe piese din pc (in cazul de fata, placa video).
Nota: Pc-ul nu functioneaza fara placa video, deoarece procesorul care l-ai ales nu are grafica integrata. Un procesor cu grafica integrata ar fi mai bun decat placa video mentionata de tine.
Frecventa memoriilor daca nu se modifica automat, trebuie sa o modifici din bios.

6 răspunsuri:
| MihaiOvidiu757443 explică (pentru anonimg):

Da, acelea sunt piesele.
Cand o sa se faca preturile normale, o sa imi iau placa video.
Nu prea vreau sa iau modelul fara F, deoarece pe acesta l am gasit la un pret redus.
Stiu sa pornesc XMP din bios, de asta am si ales g-skill deoarece are Intel xmp 2.0 ready.
Multumesc de raspuns!

| NLS a răspuns:

Se poate pune, nu se va intampla nimic, standardul si slotul PCIex 3.0 avut de placile de baza mai noi, e compatibil cu placile grafice cu standard si conector PCIex 2.0, precum HD 6450.
Problema se pune daca merita oboseala, fiindca placa aceea e foarte slaba, nu ofera nici macar putere dubla fata de integrata (dar se apropie).
Adica in traducere, oricum nu te poti juca nimic pe ea in afara de CS (care necesita mai mult procesor decat video) sau jocuri "retro", de dinainte de 2010.
Si si unele dintre acelea, daca sunt mai rasarite, pe rezolutie mica.

| NLS a răspuns:

Am gresit, 10400f nu are grafica integrata, deci trebuie obligatoriu sa o folosesti o perioada.

| MihaiOvidiu757443 explică (pentru NLS):

Multumesc de raspuns!
Eu cred ca ma pot juca alte cateva jocuri pe care le jucam si pe calculatorul vechi de la care iau placa video, avand in vedere ca imi mergea gta v pe ala cand aveam bottleneck de la procesor care era un pentium vechi.

| anonimg a răspuns:

Multumesc pentru funda!
Eu zic sa te gandesti la placa video sh. Dar nu mai veche de 5 ani.

| NLS a răspuns (pentru MihaiOvidiu757443):

Merge, daca pui rezolutia pe ceva foarte mic, si scoti din efecte.

Am gresit si la comparitia aceea, (asa-i cand esti la munca si te grabesti) HD 6450 e de vreo 2, 5-3 ori mai slaba decat grafica integrata din procesoarele actuale (UHD 630), care si ea la randul ei e destul de slaba.

Daca ai fi avut un procesor de la AMD cu grafica integrata Vega 8, ar fi fost altceva.