| Adex12k a întrebat:

Mi s-a stricat calculatorul recent si as vrea si eu o parere despre pc-ul acesta. Nu imi trebuie un pc bomba ca eu ma joc 2 3 jocuri. Pc-ul are urmatoarele componente: procesor amd fx 8300 3, 3GHz, 16MB, placa video gtx 970 4gb 256biti, memorie 8gb, sursa de 600w, placa de baza Asus M5A97 Plus si hardu de 500GB. Multumesc!

5 răspunsuri:
| LasleaIoan1972 a răspuns:

Pune procesor generatia i5 sau i7 si o placa de baza Asus puntru generatia de procesor folosita, pune ssd nu hard in rest e ok, pune o sursa silver sau gold

| Adex12k explică (pentru LasleaIoan1972):

Il iau gata facut nu il fac eu. Cred ca o sa il iau si eventual o sa il mai modifc eu intre timp. Multumesc de raspuns!

| NLS a răspuns:

La multi ani! Nu ai specificat pretul pc-ului pe care doresti sa-l cumperi/bugetul disponibil, pentru ca piesele din el sunt mai vechi, si nu merita oricat.
Deasemenea, nu ai specificat jocurile, si rezolutia monitorului.

Ce configuratie avea vechiul PC? Era vechi tare? Nu mai poti salva nimic din el, si sa cumperi doar cele necesare? (placa de baza, ram, procesor, placa video)... Eventual un ssd.

Eu m-as uita catre altceva, FX 8300 se incalzeste foarte tare, un i5 3500 ar fi mult mai ok.
In functie de bugetul de care dispui, ai putea lua ceva mult mai nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pret? Procesoru e deja prea vechi pentru jocurile din 2020

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Sursa de asemenea, nu spune prea multe.
Nu ajuta ca e de 600W, poate fi si de 700, daca e Delux, LC-Power, Rasurbo, Rhombutech, Akyga, etc... e o bomba cu ceas.
La surse conteaza brandul in primul rand,
apoi puterea
amperajul pe linia de 12V (foarte important pentru placa video si procesor, in special cand cele doua au un consum ridicat),

apoi certificarea (reprezinta randamentul, eficienta...
Exista mai multe clase: 80+, 80+ Bronze, 80+ Silver, Gold, Platinum, Titanium...

Bineinteles, cu o sursa cu certificare mai buna, platesti mai putina electricitate la final de luna, insa sunt mult mai scumpe.
Daca gasesti o sursa de la un brand ok, cu certificare Bronze la pret bun, e mai mult decat ok ).