| papuciirupti a întrebat:

o problema cu internetul. Ai mei cand au bagat netul, au bagat de 6mb/s, prin cablu, dar descarc cu maxim 700kb/s si pe speed test obtin 5, 11 download.
tocmai am bagat windows 10, ce sa fac?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

6 mb e banda totala.
Viteza de download se calculeaza impartind banda la 8.
In cazul tau viteza maxima de dowload e 768 kb

E mic foare mic netul de 6 mb. Foarte. La DIGI si UPC cel mai mic net e de 100 de mb

| VladuCristianCo a răspuns:

Acel 5,11 se imparte la 8. Ai doar 700 kbs deoarece atat poate duce cablu in zona ta. Eu am telekom de 100mb/s am doar 1 mb/s ca atat duce firele la mine asta a fost raspunsul lor. Incearca rds

| nda a răspuns (pentru anonim_4396):

100 mb/s doar in zonele unde au fibra optica.

| TheRealFantasy a răspuns (pentru anonim_4396):

Teoretic da, practic se poate daca ai pachet mai vechi inainte era si net de 20 mbps si de 60 cred laughing

Oricum, daca te duci la provider-ul tau de net (upc/rds/digi/etc.) iti poti face upgrade la pachetul de net... altfel nu vad cum ai putea face mai buna conexiunea pentru ca nu are probleme dupa cum au si explicat ceilalti membri.

Bula
| Bula a răspuns:

Cred ca ai internet la Telekom, pe fire vechi de telefonie, cu cablu infasurat. big grin
Mergi la firma de internet si reclama viteza mica! Alte firme asigura viteza de 100 Mb/sec la pret de cca 25 lei lunar, iar la aceasta viteza tu ar trebui sa platesti (raportat) nici 2 lei. tongue
Pune-le in vedere ca pleci la alta firma care-ti asigura viteza de minim 100 Mb/sec daca nu rezolva problema!

| flixbuster a răspuns:

Viteza data de furnizor in contract se masoara in Mbps - adica Mega bits per second.
Viteza de download observata de tine pe calculator este in KBps - adica Kilo Bytes per second.
1 Byte = 8 bits (bazele informaticii).

Asadar 6 Mbps = 6000 Kbps = 6000/8 KBps = 750 KBps. Aceasta fiind viteza maxima teoretica, nu te astepta s-o atingi vreodata (eventual in miez de noapte cand nu e nimeni pe retea).

In concluzie, viteza de 700 KBps este conform contractului de 6 Mbps.