| darkdragon a întrebat:

Am si eu o problema cu net (am de la RomTelecom), am facut un test de viteza si mi-a dat download: 5mb/s, upload nu conteaza.
As vrea sa stiu de ce descarc de ex. jocurile de pe steam la doar 600-700kb/s stiu ca serverele steam sunt departate dar totusi e prea mica viteza. Daca aveti experienta cu aceasta problema, raspundeti va rog.

Răspuns Câştigător
| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Simplu viteza e in megabiti downloadul in megabytes ca sa stii cu cat downloadezi imparti cei 5mb/s la 8
1 byte=8biti adica viteza ta pentru 5 mb/s e undeva la 0.68 MB/s

| darkdragon explică (pentru Copaci_Liviu_1981):

Da dar eu am pachetul cu 100mb/s si nu am decat 5 download? wtf

4 răspunsuri:
| Copaci_Liviu_1981 a răspuns:

Daca e modem nu ai cum sa ai 100mb/s max suportat pe adsl e 25mb/s daca ai fir de telefon in modem e clar ca nu e abonamet de 100... lucrez cu ei iar de la 100 in sus iti vine cu fibra optica in casa

| darkdragon explică (pentru Copaci_Liviu_1981):

Si cel de 100 cum merge?
As vrea sa cresc viteza dar nu stiu sigur.

| Copaci_Liviu_1981 a răspuns (pentru darkdragon):

Mai intai intreaba daca au cum sa traga fibra optica in zona ta nu e valabil oriunde... cel de 100 merge cam cu 94 -96 mb/s. pentru download imaprti la 8
adica conversia din biti in bytes