| danutz123456 a întrebat:

Salut, pot sa pun ram de ddr3 pe o placa de baza care are ram de ddr2? Daca da, de ce?

2 răspunsuri:
| Marian_Adelin_1992 a răspuns:

Nu poti sa pui ram ddr3 pe placa de baza ddr2!

| LinxCont a răspuns:

Nu se poate inlocui ddr2 cu ddr3 si nici invers.
Nu corespunde nici configuratia pinilor, nici nu intra in slot, nu e nici o potrivire intre cele 2 tipuri de memorie.

Sunt placi de baza care suporta si ddr2 si ddr3, dar au sloturi diferite pentru fiecare tip de memorie si merge numai un singur fel de memorie, ori se pune ddr2, ori ddr3, nu se pot folosi simultan ambele tipuri, desi incap simultan in placa de baza.