| anonim_4396 a întrebat:

Salut Prieteni TPU!
Am cumpărat un Laptop Nou Asus X540B. A avut Windows Preinstalat Windows 10. Mi-am Cumpărat și un Windows 10 Pro Original pe Stick USB. Am Șters Windowsul de pe el și am instalat de pe stick-ul original.
Dar nu-mi citește netul, nu mă pot conecta. Și Laptopul nu are pentru cablu. Vă rog să mă ajutați cu un răspuns. Mulțumesc frumos

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Aham, mi se pare aiurea, pentru ca laptop-ul NU e tableta... totusi
dar... c'est la vie
oricum acum un usb30 face fata si la giga lan, asa ca se rezolva!

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca laptop-ul tau nu "vede" retelele wi-fi, atunci pot fi doua cauze:
1. Nu este pornita unitatea wi-fi din laptop. Multe aparate au taste /combinatii de taste cu care se pornaste /opreste wi-fi. Citeste Manualul de utilizare (de pe site-ul producatorului)
2. Laptop-ul tau necesita instalarea unui driver de retea wi-fi - care se poate descarca pe un alt calculator, copiat pe un stick de memorie USB, de pe care se poate instala pe laptop.
Driverele pentru Windows 10 Pro 64 biti le poti descarca si instala de aici:
https://www.asus.com/Laptops/ASUS-Laptop-X540BA/HelpDesk_Download

| Bizon95 a răspuns:

Nu am auzit de laptop fara gaura de cablu utp, insa uite ca asa aflu :D
poti sa cumperi oricum o placa de retea cu fir pe usb

in alta ordine de idei, TOATE laptop-urile cu wifi au o metoda de a taia radio de la wifi, pe vremuri era un switch undeva pe margine, insa in ziua de azi e o combinatie de taste cu FN, la mine pe laptop e FN+F2, insa la tine trebuie sa te uiti dupa icon, poate sa fie un avion, semnul de wifi (un puct acoperit de 3 paranteze orizontale fiecare mai mare decat cea de mai jos) sau semnul de wifi taiat
incearca sa apesi fn si tasta aia si vezi daca iti merge wifi dupa aia

daca nu merge, atunci instaleaza driverele de aici:
https://www.asus.com/Laptops/ASUS-Laptop-X540BP/HelpDesk_Download/

| flixbuster a răspuns (pentru Bizon95):

Pentru partea cu "Nu am auzit de laptop fara gaura de cablu utp" citeste asta (veche de 5 ani):

http://community.spiceworks.com/......on-laptops

| flixbuster a răspuns:

Trebuie sa instalezi driver-ul Wireless de la suport ASUS. Atentie, modelul tau are suport doar pentru Windows 10 64-bit asa ca exact aceasta versiune de OS trebuie sa o ai instalata.

URL-ul deja l-ai primit mai sus de doua ori, la OS alegi Windows 10 64-bit (alta optiune nu ai) si apoi te uiti la rubrica Wireless.

| COSTEL43 a răspuns (pentru flixbuster):

Da uitate te rog frumos să vezi modelul pe care l-am cumpărat : ASUS X540BP.
Nu este prevazut cu locaș pentru Cablu. Doar Wi-Fi. Am descarcat pe telefon toate driverele win. 10x64 de la Asus dar se instalează și nu apare pentru. Conectare Wi-Fi.