| MihneaIsBack a întrebat:

Ieri mi-am cumparat un laptop nou Lenovo Y50-70. Insa, am o problema. Am cumparat windows 8.1 original, l-am instalat, toate bune, pana cand am vrut sa ma conectez la internet. Eu am in total in casa 2 laptopuri si 3 telefoane.
Toate laptopurile si telefoanele (cu exceptia celui nou) sunt conectate la routerul meu. Ei bine, atunci cand conectez laptopul nou la router, iar apoi deschid google-ul, nu mai merge netul nici pe Lenovo, cat nici pe celelalte calculatoare si pe telefoane.
Va rog frumos sa ma ajutati! Am reinstalat windowsul de 2 ori, niciun rezultat! Ofer funda + vot! Va implor. Multumesc.

19 răspunsuri:
| AdrenalinTm a răspuns:

Pai vezi ce tip de placa wifi ai la laptop n, g, b, ac,

| MihneaIsBack explică (pentru AdrenalinTm):

Cum? Vreau sa mentionez ca routerul meu este TP-Link!

| AdrenalinTm a răspuns (pentru MihneaIsBack):

Ce fel de de TP-Link mai multe informatii exact modelul

| MihneaIsBack explică (pentru AdrenalinTm):

Nu cred ca are vreo legatura. Stii sa rezolvi, sau nu?

| AdrenalinTm a răspuns (pentru MihneaIsBack):

laughingeu cred ca aia e lagatura
incearca fa un upgrade firmware la router si incerca

| MihneaIsBack explică (pentru AdrenalinTm):

Cum sa fac? te rog frumos, da-mi mai multe detalii.

| AdrenalinTm a răspuns (pentru AdrenalinTm):

La laptop nu trebule sa umbli
sau ai putea da e FOARTE mult de explicat eu stau foarte prost cu indrumarile
dar hai sa incerc deci intrei in control panel, network and sharing center
dupain stanga cauti change adapter settings. dupa dai la wireles network connection (jos sa scrie Broadcom 802.11 ac )dai clik dreapta pe ea proprietati dai la configure, advance, cauti IBSS mode si la valute schimbi pe
a/b/g/n auto dupa dai OK dai un restar si vezi daca merge
dar mai bine incerci un upgrade firmware la router

| AdrenalinTm a răspuns (pentru MihneaIsBack):

Uita-te si pe spatele routerului si vezi ca scrie modelul exact DAR EXACT sa fie

| express11 a răspuns (pentru AdrenalinTm):

Ai lamurito de ai omorat-o

| MihneaIsBack explică (pentru AdrenalinTm):

Nu gasesc IBSS mode. ma poti ajuta cum sa dau upgrade firmware la router?

| MihneaIsBack explică (pentru AdrenalinTm):

Modelul exact : TL-WR740N

| AdrenalinTm a răspuns (pentru MihneaIsBack):

Http://www.tp-link.com/resources/software/TL-WR740N_V5_141011.zip uite aici firmware acuma sti sa-l instalezi?
daca nu uite aici cam cum se face https://www.youtube.com/watch?v=kFM9RjxgZnQ nu e foarte greu

| AdrenalinTm a răspuns (pentru express11):

Am specificat ca nu sunt foarte bun la explicat pas cu pas (in cazul in care nu esti cunoscator nu intelegi ce zic)laughing

| AdrenalinTm a răspuns:

Lenovo tau are Intel® Dual Band Wireless-AC care ar cam fi cam ultima generatie de wifi routerul trebuie se imparta sa dea semnal la toate dispozitivele dar Intel® Dual Band Wireless-AC cere mult si poate ii da lui toata puterea

| MihneaIsBack explică (pentru AdrenalinTm):

Da. Exact aia am. Intel® Dual Band Wireless-AC. Dar cum fac sa rezolv problema? Nu pot schimba cu alt driver sau ceva de genu?

| MihneaIsBack explică (pentru AdrenalinTm):

Nu stiu daca conteaza, insa modelul laptopului este Lenovo Y50-70. Cu i7 si GTX 860.

| floryn1993 a răspuns:

Descarca si instaleaza acesta pe laptop nou. http://support.lenovo.com/us/en/downloads/ds100268

| Daniel_Blaga_1994 a răspuns:

Verifica daca toate driverele dunt corect instalate. Si windows 8 este mai mult pentru laptopuri, tablete, pc all in one care au touchscreen. pentru un laptop sau desktop e cel mai bun w7. dar inainte de asta ia de pe net Driver pack manager 2012 ocupa 4gb dar iti face update la drivere. nu trebuie instalat

| Daniel_Blaga_1994 a răspuns:

A si din cate am auzit la prieteni 8.1 are ceva probleme. nu sunt drivere pentru el