| Caine1122 a întrebat:

Salut recent am cumparat un golf 6 1.6. Stiu ca pe golf 5 unii mai pun kit de gti, am vazut si pe olx multi care vand cu kituri instalate dar pe golf 6 nu am vazut nimic care sa aiba asa ceva. Acum sunt curios, se poate pune pachet de gti pe golfu 6 normal ca am gasit unele pe 4tuning pe la 500 de euro care zice ca se potrivesc, sunt intrigat din cauza faptului ca nu am gasit iar pe net daca caut un golf normal cu kit de gti nu gasesc deci :

Se poate pune asa ceva pe golf 6?

Unde pot instala kitul?

Am nevoie de ceva acte sau chestii in care trebuie omologate barile/pragurile ori doar le schimb si pot iesii cu masina pe drum?

Daca aveti chef de misto mai bine va abtineti nu toti s-au nascut invatati ca unii care le stiu pe toate.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Se pot pune, sunt facute sa vina si pe varianta simpla.
Daca ar veni doar pe GTI iti imaginezi ca nu s-ar mai gasi la vanzare atat de des aceste kit-uri deoarece nu sunt chiar atat de multi posesori de GTI.
Acum, problema e ca aceste kit-uri pe care le gasesti tu, nu sunt originale, sunt de producator, si e posibil de multe ori sa difere fata de un GTI autentic, si de asemenea calitate e mai proasta, sa nu te astepti sa "muleze" perfect, cel mai adesea detaliile vor lasa de dorit.
Si tot din acest caz nu prea gasesti pe internet imagini de acest gen.
Se mai intampla ca cei care vand aceste kit-uri sa puna poze de "promovare" cu un GTI autentic, si pozele cu produsele reale, si un unele cazuri se vede ca exista diferenta intre ele, deci trebuie sa fii atent ce doresti.
Cat despre Golf-urile 5 cu kit de GTI, cel mai adesea acel kit se rezuma la bara din fata, care cel mai adesea e de Jetta, Golf Variant, daca te uiti atent mare parte din Golf-urile 5 GTI care sunt la vanzare la noi, nu prea au treaba cu GTI-ul, au doar bara fata si cam atat, nu sunt complete.
Deci sunt facute GTI ocazional, gen, si-a spart bara fata si a pus una de GTI, cam asa sta treaba.

Deci da, se poate pune pe Golf 6 asemenea kit, il poti pune unde vrei tu, in general la cei care se ocupa cu tinichigeria sau in service.
De acte/omologari nu ai nevoie, nu-si bate nimeni capul de la noi cu asta.

Acum, din nou, 500€ pentru un kit complet, imi pare exagerat de putin, deci te poti astepta sa fie destul de fragil.

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Caine1122 explică (pentru OldSoul):

Multumesc de raspuns, din poze pare sa fie cat de cat ok, majoritatea variaza intre 500 si 600 de euro si prin alte tari pe siteuri si cat despre fragilitate si bara stock daca o lovesti tot se zgarie sau se crapa prin vreun colt ca pana la urma tot plastic e. O sa vad ce o sa cumpar pana la urma in mare parte ma intereseaza bara spate pentru a lasa mai in jos spatele si sa pun tobele stanga/dreapta si pragurile, bara fata nici nu cred ca o sa o pun, dau bani la vopsitorie degeaba asa ca o sa o tin de rezerva in caz de vreun caine/pisica pe strada ca mna se mai intampla

| OldSoul a răspuns (pentru Caine1122):

Asa este.
Eh, ai de unde alege, din fericire se gasesc kit-uri destul de usor pentru aceste modele si sunt si ieftine in comparatie cu alte modele.
Mult sporwinking