| denisTiky a întrebat:

Salut, stie cineva de ce imi tot pica internetul pe router si cand dau un restart isi revine?

Am un router tp-link TL-WR940N si deja nu mai suport ca de fiecare data cand pica internetul sa trebuiasca sa ii tot dau restart. Pe langa ca dureaza foarte mult pana se porneste, pica si foarte des. Eu normal il tin prins pe spatele biroului, iar cand pica internetul, apasam doar pe un buton de la prelungitor (in acel prelungitor era pus si modemul de la digi) si se opreau ambele si modemul si routerul, in acelasi timp. Iar cand le porneam, la fel, ambele se porneau deodata. Si azi am observat ca problema nu pare a fi de la modem, ci de la router. Cand pica internetul, restartez doar routerul si automat isi revine. Dar am incercat si prin alta metoda: am scos cablul de la modem care intra in router, sa vad daca vine la loc. Spre surprinderea mea, a functionat. Dupa ce am pus cablul de la modem inapoi in router, internetul mergea din nou. Dar, dupa un update de firmware routerului, am observat ca nu mai merge treaba asta cu firul din modem. Acum sunt foarte confuz, chiar nu stiu ce ar trebui sa ii mai fac, sau daca trebuie sa il schimb.

Ma gandeam sa cumpar un alt router mai ales ca pe acesta il am de vreo 4 ani cam asa. Dar poate ca o fi o problema din software, cand nu primeste internet de la modem pentru o secunda sau doua(probabil mai exista scurte intreruperi de pe stalp sau ceva de genul) nu mai merge deloc, pana la restart. Astept parerea voastra si daca e cazul sa il schimb, ce ar trebui sa iau ca sa acopere bine o suprafata de 100metri patrati la o casa cu 2 etaje?

2 răspunsuri:
| JicaContra a răspuns:

Dupa 4 ani un router de 100 lei se poate duce de-a binelea
mai ales ca TP-Link e un producator cu rating mediu-ieftin
vrei calitate, cumpara Linksys sau... doamne fereste, Cisco (care sunt scumpe de ustura la ficati, dar merg 15 ani fara sa il restezi vreodata)

totusi, s-ar putea sa ai si alte probleme in afara de router, sa bagi direct firul de internet la tine in calculator ai incercat?

| denisTiky explică (pentru JicaContra):

Da, dar o sa mai incerc sa vad daca mai pica. Daca nu, ar trebui sa fie de la router toate problemele, corect?