| denisTiky a întrebat:

FUNDA! Salut! Probabil stiti compania RDS-RCS de internet si ca ei iti ofera un modem, ei bine eu am acel modem si contract la ei bineinteles doar ca am observat ceva: Daca adaug un router nu mai am aceeasi viteza la internet ca si inainte. De ce? Este problema din router sau ce se intampla, va rog ajutati-ma
PS: Routerul este un TP-LINK TL-WR940N si

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Nu este un raspuns profesional -dar in cazul tau este nevoie de un acces point. Si routerul este bun, dar nu suficient de bun. Nu degeaba un "amarat" de acces point este mai scump decat un router.
Din cunostintele acumulate, am aflat ca in cazul tau routerul adaugat de tine (tp-link-ul) are nevoie de o configuratie speciala pentru ca sa devina acces point -pentru ca trebuie sa il faci acces point. Dar nu stiu cum se fac aceste setari.

https://www.google.ro/......ps?/search

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Daca ai conexiune gigabit problema ta este routerul care are porturi care stiu doar 100 mbps. Ai nevoie de un router care stie gigabit sa poti avea parte de toata viteza oferita de rds. Un router ieftin si bunt este 1043nd de la tp-link.
https://www.emag.ro/......ER2Z2BBBM/
Cu routerul tau mai mult de 12.5 MB/s nu poti atinge.

| denisTiky explică (pentru Intruder19):

Da dar inainte mergea bine, deci de exemplu luna trecuta mergea super bine, adica aveam acceasi viteza de inteernet chiar daca aveam sau nu router. Cum explici asta?

Bula
| Bula a răspuns:

Routerul este un circuit de ramificatie.
La apa, daca ramifici o teava in mai multe directii, atunci debitul iti scade.
La fel se intampla si la router: iti scade viteza (cca 10-30% din viteza maxima), iar ce ramane, se imparte in numarul de iesiri.

| RAY a răspuns:

Viteza scade daca esti conectat prin wifi vs direct pe cablu, e ceva normal, daca ai desktop sau laptop baga cablu in ele de net

| denisTiky explică (pentru RAY):

Nu e prin wifi, e direct cablu doar am mentionat acolo ca atunci can afaug un router viteza dcade, pai daca nu as fi adaugat router eu nu aveam wifi, gandeste intrebarile omuleee

| RAY a răspuns (pentru denisTiky):

E normal sa scada mai ales daca sunt mai multe dispozitive conectate la acel router, tp link este un router foarte bun

| denisTiky explică (pentru RAY):

Pai am 3 telefoane si un televizor
Altcineva nu se poate conecta ca are parola

| RAY a răspuns (pentru denisTiky):

Toate consuma, dar poti cere viteza mai mare 1gb plus alt router care sa suporte viteza aia mare

| denisTiky explică (pentru RAY):

Si trebuie sa platesc ceva? Apropo, inainte nu facea asa. Inainte mergea repede( eram pe router)

| RAY a răspuns (pentru RAY):

39 ron costa 1gb la rds dar ai nevoie si de router bun

| GabiDumitrescu a răspuns:

Duce doar 100 mbps pe LAN routerul asta. Tu vrei gigabit pe echipament care nu duce nici macar 200 mbps? big grin

| Vlãdy_Vlãdy_1998 a răspuns:

Da clar ca nu mai ai aceas viteza din cauza ca secinparte la doua routere deci alegi care crezi ca ee mai bun foloseste-l succes

| Kis_Zoltan_1956 a răspuns:

Din pacate la RCS RDS cu litere mici specifia ca: in limita posibilitatilor internetul merge la pachetul achizitionat care este mult departe de realitate.Eu am cerut prin fibra optica 500 Mbs dar nu vad o imbunatatire semnificativa.Recent am luat un Router cu 6 antene TP LINK 1750 dar mare diferenta nu vad fata de cel anterior utilizat cu 3 antene TP-LINK TL-WR1043ND.Poti sa ai si cele mai performante Routere dar reteaua livreaza doar cat poate.