| GPA a întrebat:

Sunt pe cale să achiziționez acest laptop
https ://altex.ro/laptop-asus-rog-gl553vd-fy009-intelr-coretm- i7-7700hq-pana-la-3-8ghz-15-6-full-hd-8gb-1tb-nvidia-gef orce-gtx-1050-4gb-endless, despre care am mai discutat într-o altă întrebare, dar să revenim la subiect.

Laptop-ul vine cu un procesor i7 7700hq 3.8 ghz (kaby lake).
*4 core & *8 threads

Întrebarea este : Procesoarele din gama kaby lake nu suporta Windows 7/8? Doar Windows 10? Pe site-ul Asus, găsesc drivere pentru Windows 10, am căutat și pe alte site-uri și nu găsesc Windows 7/8 driver.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Sper ca l-ai prins pe stoc, singurul loc unde l-am mai gasit a fost PCGarage http://l.profitshare.ro/l/3783080. Laptopul e foarte bun si suporta Windows 7/8 dar nu are rost daca vrei sa-i utilizezi potentialul maxim de gaming, deoarece unele jocuri necesita Windows 10, plus ai "fast boot", iti porneste mult mai repede ca Windows 7. Ai putea sa gasesti drivere "similare" sau chiar sa le instalezi, dar tehnologia evolueaza si odata cu ea, si sistemul de operare.

6 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut,
Cine ti-a zis tie ca nu suporta?
Acum nu vad cine ar mai baga windows 7, 8 mai merge.
In 8 ai deja unele drivere, trebuie doar sa mai faci un mic update.
Producatorul pune la dispozitie de obicei drivere pentru ultima versiune de windows.
Daca doar problema asta o ai, poti sta linistit.
Slimdriver, foloseste asta dupa instalare.

| dannyel86 a răspuns:

Si mie imi place Windows 7, dar, ca sa modifici setarile din Bios si sa executi transformarile necesare pentru ca sistemul sa instaleze Win7 si driverele aferente, e nevoie sa cunosti tehnologie.
Pe primul link gasesti discutii pe un forum cu referire la subiectul tau.
Pe linkul doi sunt date niste instructiuni despre ce ar trebui sa faci anterior instalarii Windows7, pentru ca sistemul sa nu genereze erori.
Alternative exista, dar te folosesti de ele daca stii sa operezi cu datele.
https://www.sevenforums.com/......aptop.html
https://rog.asus.com/forum/showthread.php? 47245-How-to-install-Windows-7-on-the-new-G750JS-G750J-and-G750JZ

| GPA explică (pentru ROB3RT89):

Din cate am citit mai devreme, instalând Windows 7/8 pe un procesor din gama kaby lake, se poate sa existe o incompatibilitate, iar laptop-ul sa nu ruleze optim. Pentru o rulare optima se recomanda instalarea Windows 10. Sunt drivere speciale ce nu pot rula optim sau deloc pe 7/8.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru GPA):

Daca asta e parerea ta si tot vrei sa te contrazici, instaleaza windows 10 si ai rezolvat!

| RAY a răspuns:

De ce sa nu instalezi windows 10? e un windows bun, mai bine un ssd

| XYZ02 a răspuns:

Nu exista suport pentru Kaby Lake la Windows 7, nu stiu de Windows 8/8.1
Probabil merge pe Windows 7 chiar daca nu ai suport, dar vor exista niste probleme de optimizare.
Aceasta lipsa de drivere pe Windows 7 exista la toate procesoarele noi fie desktop sau laptop.
Eu iti recomand sa mergi pe Windows 10 deoarece poti sa dezinstalezi o mare parte din aplicatiile preinstalate.
Aici ai un link care iti arata cum(trebuie doar o comanda in PowerShell si ai terminat)
http://www.askvg.com/guide-how-to-remove-all-built-in-apps-in-windows-10/