| parabuc a întrebat:

Salut.Stie cineva daca acest laptop are display-ul de tip IPS?
https://altex.ro/......gb-endless
si care dintre laptopul de mai sus si acesta https://altex.ro/......b-free-dos este mai bun.
As dori argumente.
Si daca acel Asus chiar are tastatura luminata chroma.
Multumesc Anticipiat.

Răspuns Câştigător
| LinxCont a răspuns:

Daca ma uit aici http://goo.gl/HwnBzZ la specificatii, nu scrie nimic de IPS. Daca ma uit in descriere, "unghiuri de vizualizare de pana la 178°", "nefiind afectat de fenomenul de migratie a culorilor cand urmariti imaginile din unghiuri extreme" as zice ca e IPS. IPS-ul are culori constante si unghiuri de vizualizare mari. Problema IPS-ului e timpul de raspuns mare care in jocuri poate genera imagini in ceata la viteze mari de deplasare a obiectelor, lucru de ne trecut cu vederea daca se doreste folosirea in jocuri, dar exista si IPS-uri care au timpul de raspuns mai mic si sunt acceptabile si in jocuri.

Daca ma uit aici http://www.asus.com/ro/Laptops/ROG-GL553VD/specifications/ vad
"Panou iluminare LED Anti-Strălucire 15.6" (16:9) FHD (1920x1080) 60Hz cu 72% acoperire NTSC cu tehnologie IPS
Panou iluminare LED Anti-Strălucire 15.6" (16:9) FHD (1920x1080) 60Hz cu 45% acoperire NTSC " si nu stiu ce sa zic, e IPS? Sau nu e?
Poate sunt 2 variante de ecran, una cu IPS si una fara IPS.
Daca ma uit la randul de sus vad IPS si 72% acoperire NTSC.
Daca ma uit pe Altex la specificatii vad din nou "72% acoperire NTSC" si de aici as trage din nou concluzia ca e IPS.

Daca ma uit aici http://www.pcgarage.ro/......ack-metal/
vad clar specificat IPS.

In concluzie, inclin sa cred ca e IPS, mai ales cel de la pcgarage, dar pentru mai multa siguranta, ar trebui intrebati cei de la Altex sau de la magazinul de unde va fi cumparat laptopul. Ar trebui sa stie ce vand si sa nu dea informatii eronate sau incomplete.

| anonim_4396 a răspuns (pentru LinxCont):

Ce atat siguranta pe voi? Nu mai exista laptop nou fara IPS, doamne fere-ma.

| XYZ02 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti tu Batman si spui ca nu mai exisita varianta fara IPS?
Acer are un model Vangrynu-il stiu exact) de ultima generatie cu ecran TN Batman

| anonim_4396 a răspuns (pentru XYZ02):

Daca e asa special, sigur scrie asta in specificati. IPS e deja ceva normal.

| parabuc explică (pentru anonim_4396):

Păi la Lenovo spune ca e IPS, iar la Asus nu.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai exista laptop fara IPS in ziua de azi laughing Wtf...alea ale tale sunt destul de bune.

| parabuc explică (pentru anonim_4396):

Ideea e ca la Lenovo spune ca e IPS, dar la Asus nu.