| anonim_4396 a întrebat:

Tocmai am avut Windows-ul (10) instalat si cel care mi l-a instalat l-a partitionat gresit. Adica hardul are 1 TB iar in momentul de fata am doua partitii: pe una C- am 247 GB si pe cealalta "E"- am 390 GB.
Imi poate spune cineva ce ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| willboy a răspuns:

Ease-us partition manager, varianta free, poti sterge, creea si redimensiona partitii fara sa reinstalezi windows-ul

10 răspunsuri:
| MadHOuse a răspuns:

Reinstalezi windows-ul din nou si si iti faci 2 sau 3 partitii de exemplu: C.de 400, D de 600.

| BogDBF a răspuns (pentru MadHOuse):

Ma gandeam ca exista si o varianta mai simpla

| TCosminn a răspuns (pentru BogDBF):

Nu exista. Se instaleaza rapid. Nu fi lenes.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TCosminn):

Daca-l folosesc o perioada asa, se poate intampla ceva?

| CatalinVictor1985 a răspuns:

3 partitii cel mai bine cu C de 100 GB sau ceva mai mult. Eu am 4 partitii

| TCosminn a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, dar tot o sa trebuiasca sa il instalezi normal. Nu sti sa il instalezi? Daca nu sti, te ajut eu cum, cauta pe Youtube (cu telefonul) un video care iti arata pas cu pas cum se instaleaza. E usor, nu te teme, n-ai ce sa strici. Doar sa nu-l scoti din priza in timp ce se instaleaza.

Bula
| Bula a răspuns:

Partitia D ce marime are?
Este posibil sa fie o partitie ascunsa (pentru backupuri automate).
Intrii in Disk Management si vei vedea acolo cum ocupa partitiile hard disk-ul. Tot acolo poti mari/micsora partitiile existente sau poti crea o partitie noua daca o zona a ramas nepartitionata.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oameni buni, sa stiti pe viitor poate va loviti de aceeasi problema. Nu trebuie reinstalat windowsul in niciun caz! Treebuie intrat in Disk Manangement si creat pur si simplu inca o partitie. Calculatorul realoca automat spatiul ramas nealocat. O seara buna!

| robertnuconteaza a răspuns:

Pai daca spui ca ai o partitie c si una e inseamna ca ai trei si d nu e activat

| Iunix a răspuns:

Există un program cu care poți sa modifici mărimea partițiilor sa să creezi altele noi. Nu mai ştiu cum se numeşte programul dar dacă cauți pe net " Cum sa modific volumul unei partiții " sigur îl găseşti.