| OnnyMicroSase a întrebat:

Tocmai ce mi-am luat un laptop Asus cu FreeDOS si nu imi dau seama cum trebuie bootat stick-ul respectiv pentru a-i pune win 10.Am incercat cu Rufus, am selectat din laptop sa-mi fac instalarea prin stick si pur si simplu nu-mi pleaca dupa ce-i dau restart. Ma poate ajuta si pe mine cineva? Poate gresesc undeva.

5 răspunsuri:
| GanduriDeCafea a răspuns:

Salut, ce model de laptop mai exact? In principiu daca stick-ul e bootabil, dupa ce pornești laptopul apesi pe o tasta, poate sa fie Esc sau F12 sau F9/F1 depinde de model iar apoi selectezi stick-ul pentru a boota de pe el. Poate sa fie ceva generic gen removable device, poate sa fie sub ramura peincipala de la hdd, testeaza happy

| OnnyMicroSase explică (pentru GanduriDeCafea):

Laptop Gaming ASUS FX503VD-E4082. Pur si simplu ma bate. Cand deschid laptopul ma baga direct intr-un Bios. Am incercat toate combinatiile F9, F12, Esc etc. si nimic.

| dannyel86 a răspuns (pentru OnnyMicroSase):

Paginile 64-66 si urmatoarele din manualul oficial iti explica, in romana, cum sa accesezi Biosul si cum sa alegi stick-ul usb la prioritatea de boot-are.
http://dlcdnet.asus.com/......D_VM_A.pdf

| GanduriDeCafea a răspuns (pentru OnnyMicroSase):

Incearca si metoda aceasta: www.asus.com/ro/support/FAQ/1013017/#

| flixbuster a răspuns:

UEFI sau CSM? SecureBoot sau nu? Acestea sunt intrebarile!